В края на седмицата ЕС ще обсъжда намаляване на данъчната тежест в пазара на труда

Представители на Европейския съюз заявиха за агенция Market News Internatioanl, че европейските политици предпочитат да се намали данъчната тежест върху пазара на труда като средство за повишаване на конкурентоспособността и увеличаване на инвестициите в региона в навечерието на ключовите икономически срещи между финансовите министри по-късно тази седмица в Милано.

В четвъртък и петък в Милано (Италия) ще се проведе важен европейски финансов форум Eurofi (на името на една от водещите европейски анализаторски компании), който ще бъде съпроводен от поредна среща на Еврогрупата (среща на финансовите министри от еврозоната в петък) и неофициална среща на Екофин (среща на финансовите министри на ЕС в събота). На предстоящото важно събитие в Милано Европейската комисия ще представи и своя годишен доклад за конкурентоспособността на европейската индустрия.

На фона на подновената слабост на европейския икономически растеж и все още високата безработица в региона, в края на настоящата седмица европейските политици ще обсъдят начините, по които националните фискални политики могат да бъдат променени, за да се намали разликата между разходите за труд на работодателя и нетната заплата на трудещите се.

Европейските длъжностни лица ще решават как тези мерки могат да бъдат финансирани в настоящия момент, когато високите нива на дълга все още са повод за загриженост. За да подпомогнат правителствата, финансовите министри от Еврогрупата скоро ще представят набор от необвързващи насоки, предназначени да помогнат на страните да поемат по пътя на по-ниска данъчна тежест.

Ще обсъждаме въпроса за намаляване на данъчната тежест върху труда, която в по-голямата част от европейските страни се счита не само за голяма, но и за прекалено висока, заяви за агенция MNI официален представител на ЕС, запознат с предстоящите разговори в Милано.Ще се опитаме да разработим и да договорим споразумение за набор от принципи, които могат да бъдат следвани при справянето с проблема за намаляване на данъчната тежест върху труда, допълни този европейски източник.

Цeлта на цялото това упражнение, разбира се, е да се избегне високата данъчна тежест в пазара на труда, за да се увеличи конкурентоспособността и по този начин да има положителни ефекти върху икономическия растеж, посочи неназованият европейски представител.

Други високопоставени длъжностни лица заявиха наскоро, че има възможност да се настоява за временно отлагане на процеса на фискална консолидация с една или две години с оглед настоящата сложна икономическа ситуация, особено в страни като Франция и Италия. Но за да има одобрение на подобни мерки от Германия, и двете страни (Франция и Италия) би трябвало да продължат да осъществяват реформи в подкрепа на растежа.

Междувременно редица правителствата в цяла Европа вече започнаха да обявяват плановете си за намаляване на данъците.

Министър-председателят на Гърция Андонис Самарас заяви през уикенда, че е в процес на подготовка план за намаляване на данък общ доход. Подобни фискални стъпки вече бяха очертани и от Италия, и от Франция.

В началото на годината властите в Париж съобщиха, че ще намалят данъците върху доходите с 30 млрд. евро. Два месеца по-късно новото италианско правителство на Матео Ренци обяви съкращения на данъците върху доходите на стойност 10 млрд. евро за месечни заплати под 1500 евро. Други страни, сред които и Испания, също обмислят подобни мерки.

Важната среща в Милано е навременна, тъй като до средата на октомври всичките държави – членки на ЕС ще трябва да предоставят на Европейската комисия своите проекти за бюджетни програми за 2015-а година, като ЕК ще даде своето становище до 21-ви ноември.

Тъй като ние работим в една цялостна макроикономическа среда и рамка и се налага да спазваме заложените фискални цели, трябва внимателно да се обмисли въпросът за това, как да се компенсират приходите, каза друг официален представител на ЕС, добавяйки, че намаляването на данъчната тежест ще трябва да съвпада с намаляване на разходите и увеличаване на данъците в други области на икономиката.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *