В прокуратурата имало сигнал срещу зам.- министър Светлана Боянова
Според документите от преписката, сигналът постъпва в парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и парламентарна етика през ноември 2010 г. от депутати от Синята коалиция. В него те посочват, че разполагат с конкретни данни и затова сезират комисията. Те са в две посоки. Първата е: „Наличие на конфликт на интереси по отношение на одобрени проекти и платени субсидии от ЕС на фирми, в които г-жа Боянова е работила преди да стане зам. – министър“. В тази връзка те молят да се изяснят 8 обстоятелства, сред тях и това дали е била изпълнителен директор на българската асоциация на земеделските производители (БАЗП) с председател Ивайло Тодоров? Друго обстоятелство, което искат да се изясни е това дали тази асоциация или фирми, притежавани или управлявани от БАБП, от Боянова и/или Тодоров са получавали субсидии от ЕС, чрез Държавен фонд „Земеделие“. Във втората посока сигналът е за конфликт на интереси за съпруга й Иван Боянов, неин съпруг и началник отдел „Правен“ във фонда.
Няколко месеца по – късно в края на март 2011г. сините депутати допълват сигнала за конфликт на интереси, за корупционни практики и толериране на конкретни фирми в земеделското министерство с допълнителен документ.
Този документ са писмени обяснения, под които стои името на бившият зам. – изпълнителен директор на ДФЗ Светослав Симеонов. Те са до тогавашния директор Калина Илиева, която по-късно става емблематична фигура за „калинки в управлението“, т.е. хора поставени на висока позиция, без необходимата квалификация.
В сигнала се разказва за среща в средата на юни 2010г. в ДФЗ с частен земеделски производител Георги Николов. „Същият заяви, че идват от среща с министър Найденов и зам.-министър Светлана Боянова. Обясни, че има желание да кандидатства по ПРСР и от г-жа Боянова са им били препоръчани определени консултантски фирми, за да се гарантира одобрението на неговите проекти“.
„В допълнение Ви уведомявам, че и в предходен период многократно съм получавал обаждания от кабинета на министър Найденов за осигуряване на предимство на проекти на тези както и на други консултантски фирми, като голяма част от тези проекти са били с проблеми и неотговарящи на програмата“, се казва още в обясненията.
Сегашният председател на антикорупционната комисия обясни, че след като е разгледала сигналите, комисията е имала първоначалано предложение за проверка на конфликт на интереси, но тъй като е имало и данни, свързани с конкретни фирми, които са печелили конкурси, имайки съмнения за извършени незаконни действия е преценила, че данните трябва да бъдат предоставени в прокуратурата и комисията е изпратила и двата сигнала във ВКП.
В резултат на извършената проверка ВКП, сигналът е изпратен до главния прокурор явно е възложил проверка, образувано е досъдебно производство и прокуратурата е възложила проверката на МВР. Според втория отговор МВР, криминална полиция, според втория отговор, който получаваме е извършила необходимите действия и във вторият отговор вече от СГП разбираме, че е образуваното досъдебно производство е прекратено поради липсата на данни за престъпление. Нещо, което се очаквало при сегашната практика на отношенията по оста ГЕРБ-МВР-прокуратура-корупция.
Финанси