Гайтнер: САЩ може да фалират до края на март

Финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнер предупреждава в писмо, изпратено до Конгреса в четвъртък, че ако дълговият лимит на американското правителство не бъде увеличен, Америка е изправена пред фалит, предаде WSJ.
“Ако не увеличим лимита, ще се изправим пред фалит на Съединените американски щати. Просрочването на плащанията по американския дълг би довело до значително увеличение на данъчната тежест за всички американци и бизнеса и би предизивикало загубата на милиони работни места в страната“, пише Гайтнер.
“Дори краткосрочно или ограничено просрочване на плащанията по дълга би имало катастрофални икономически последствия, които ще продължат десетилетия. Да не увеличим лимита (за дълга) би било проява на огромна безотговорност“, счита той. Според Гайтнер в момента американският суверенен дълг е достигнал 13.95 трлиона долара или само с 335 милиарда долара под законодателния лимит от 14.29 трилиона долара. Финансовият министър на САЩ смята, че тази граница ще бъде достигната до 31 март, ето защо иска от Конгреса да гласува увеличаване на лимита на суверенния дълг по-рано, за да се избегне фалитът на американската държава.
Според Гайтнер, въпреки че президентът Обама “вярва силно в необходимостта да се възстанови балансът по фискалната позиция“ на страната, то евентуален провал на увеличаването на държавния дълг ще има “катастрофални“ последици. “Финансовото министерство ще бъде принудено да просрочи плащанията по облигациите на САЩ, предизвиквайки катастрофални вреди за икономиката, потенциално далеч по силни от ефектите на финансовата криза от 2008 г. и 2009 г.“, споделя Гайтнер. “Тъй като доходността на държавните облигации се използва при изчисляването на лихвите във всички сектори, просрочването ще доведе до вдигане на всички лихвени нива“, казва той. “Всяко просрочване на плащанията дължими по американския суверенен дълг е немислимо и трябва да бъде избегнато“, пише Гайтнер.
Междувременно Републиканците внесоха в Когреса петиция срещу увеличаване на продажбите на дълг от страна на правителството. Но според анализатори това е просто началото на нов пазарлък за капиталови разходи, насочени към подкрепяните от Републиканците проекти.
Републиканските лидери в Конгреса обаче са критично настроени и заявяват, че биха подкрепили само силно ограничено емитиране на нов дълг, до 100 млрд. долара над сегашния законодателен лимит. Но при огромния дефицит във федералния бюджет на САЩ, тази сума изглежда смешно малка.

tmp = Get_Cookie(„article_fontsize“);
if(tmp != null && tmp > 9) {
document.getElementById(„contenttext“).style.fontSize = tmp + „px“;
document.getElementById(„contenttext“).style.lineHeight = (parseInt(tmp) + 4) + „px“;
}

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *