Георги Попов: Възможно е цената на хляба да надхвърли 1,50 лв.

София /КРОСС/ Не може да се каже в момента каква е цената на хляба, но тя расте. Това заяви Георги Попов, от Асоциацията на хлебарите и сладкарите, в предаването „Неделя 150″ на БНР. Причината, според него, е в растежа на цените на някои суровини.
„До нова реколта не се очертана тенденция в обратна посока, така, че тенденцията е нагоре. Не се знае с колко ще нараснат цените на суровините. В последната седмицата цената на брашното се увеличи с още 40 лв. на тон, което не е малко”, посочи Попов.
По думите му, цените на брашното от юли до сега са минали 100%-те процента. 1,40 е производствената цена, това не е цената, на която се купува от гражданите. Възможно е цената на хляба да надхвърли 1,50 лв.
Според Георги Попов големият проблем за бранша е „сивата икономика“, която е над 60%. Процентът е огромен и оказва влияние върху логиката на пазара. „Сивата икономика“ пък от своя страна натиска цената на хляба надолу, което е добре за купувачите.
„При нас няма картелиране, а за да съществува това, трябва да има договорена цена”, категоричен е попов. По думите му проблемът с цената на хляба винаги е бил политически, и това не е проблем само на това правителство. „Когато една държава започва да се бори с производители и браншови отрасли, това никога не е водило към добро”, убеден е той.
Хлябът се продава под неговата истинска стойност, каза още представителят на хлебарите и сладкарите.

Скока в цената на хляба си има своите обяснения, каза Светла Боянова, зам.-министър на земеделието. „Ние затова свикахме КС, за да си обясним защо цената на хляба върви нагоре. Като министерство ние наблюдаваме как вървят цените у ас и в ЕС. Има повишение на цените на брашното, но това е тенденция не само у нас, но и в света и в ЕС. Пазарът в България се регулира съобразно с ЕС. Има предлагане на пазара на хлебна пшеници, около 415 хиляди тона, което ни е необходимо до нова реколта. Скокът при слънчогледа и вдигането на цената на олио е логично обяснение, но драстичното му увеличение не бе обяснено от представители на този бранш. Вносът на хлебна пшеница в ЕС е безмитен”, съобщи зам.-министърът.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *