Доплащането за „Зелена карта“ е незаконно

Комисията за финансов надзор (КФН) излезе с ново становище по повод практика на застрахователите да определят две цени по автомобилната застраховка „Гражданска отговорност“ в зависимост от това дали шофьорът ще пътува зад граница с автомобила си, или не.

КФН вече обяви, че е засекла в рамките на упражнения надзор многобройни некоректни практики на застрахователи, които предвиждат различни премии по застраховката,

в зависимост от декларирания район на управление на МПС – само в България или в друга държава.

Почти всички тарифи, представени в КФН през тази година включват и цени за издаване на сертификат „Зелена карта“,

независимо че той е необходим само за държави, чиито национални бюра на застрахователите не са страна по Многостранното споразумение.

За да пресече тези некоректни практики и да осигури по-високо ниво на защита на потребителите на застрахователни услуги, КФН прие на свое заседание Указания по прилагане на чл. 258, ал. 2 от Кодекса за застраховането.
В тях се посочва, че:

1. Практики, които имат за цел или водят до резултат застрахованото лице да доплаща за покритие на гражданската си отговорност на територията на 27 страни – членки на ЕС, както и в Андора, Сърбия и Швейцария, са незаконни. Те противоречат на чл. 258, ал. 2* от КЗ.

2. За издаване на сертификат „Зелена карта”, валиден за територията на страните по Многостранното споразумение, застрахователите, предлагащи застраховка „Гражданска отговорност”, не могат да искат заплащане на допълнителна премия, или такса, или възстановяване на направена отстъпка от застрахователната премия.

При издаване на такъв сертификат, същият е валиден за срока на застраховката „Гражданска отговорност” или съответно срока, за който е платена застрахователната премия по застраховката.

3. Както отделните застрахователни договори за „Гражданска отговорност”, така и тарифите по тази застраховка трябва ясно да указват, че тя осигурява покритие за територията на всички държави – членки на Европейския съюз, всички държави от Европейското икономическо пространство, както и Андора, Сърбия и Швейцария, за целия срок на договора.

Тук влиза и всеки период в рамките на този срок, когато автомобилът се намира на територията на някоя от посочените държави.

КФН още веднъж напомня, че пътуването на моторно превозно средство с българска регистрация на територията на държава, чието национално бюро е страна по Многостранното споразумение, не изисква задължително носене на сертификат „Зелена карта”,

защото системните проверки за съществуване на българска задължителна застраховка „Гражданска отговорност” в другите държави от ЕС са забранени, както ипоради факта, че по силата на Вътрешните правила на Съвета на бюрата се презумира застрахователно покритие в изброените държави, въз основа на валидната българска регистрационна табела.

Това е второто указание, с което надзорът се произнася по този въпрос.

След първото предупреждение застрахователите излязоха с мотива, че не начисляват доплащане по „Зелена карта“, а просто си вземат направената отстъпка от застрахователната премия.

Със сегашното указание изрично се конкретизира, че компаниите нямат такова право.

Не се знае дали след това второ предписание цените на застраховките ще се увеличат, каквато е логиката.

По-вероятното еожесточената конкуренция между дружествата за клиенти и свежи пари по тази застраховка да се окаже спънка по пътя към по-високите премии,прогнозират застрахователи.

*В чл. 258, ал. 2 от Кодекса за застраховане (КЗ), се посочва, че задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, въз основа на единна застрахователна премия и през целия срок на договора, осигурява покритие на териториите на България, на останалите 27 държави-членки на ЕС и на територията на третите държави, чиито национални бюра на застрахователите са страна по Многостранното споразумение – Андора, Сърбия и Швейцария.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *