Европа несигурна за бъдещите енергийни доставки от Русия

Европа е изправена пред несигурност за бъдещите енергийни доставки от Русия, тъй като резервите на страната от нефт и газ може да се изчерпат, ако Москва не инвестира повече в този сектор и не работи върху вътрешната енергийна ефективност.

Това показва ново проучване на базирания в Берлин Германски институт за икономически проучвания (DIW), цитирано от близкото до Европейската комисия издание EUobserver, предава Mediapool.

Проучването поставя под въпрос възможността на Русия да посрещне нарастващото световно търсене на нефт и газ.

Съществуващите петролни и газови запаси ще се изчерпат след две десетилетия, ако се запази настоящият темп на производство. „Макар че Русия е вторият в света производител на петрол, тя е на седмо място по известни резерви. При сегашното ниво на производство, те ще бъдат изчерпани за 22 години“, се казва в доклада.

Подобна, макар и не толкова сериозна е ситуацията в газовия сектор, където запасите на Русия ще стигнат повече от 75 години.

„Фактът, че руският газов експорт нараства по-бавно, отколкото е заложено в енергийната стратегия , няма никакъв ефект върху енергийните доставки за Европа в краткосрочен и средносрочен план. В дългосрочен план обаче може да възникне недостиг, тъй като Европа ще се конкурира с други потенциални консуматори като Китай.“

Според DIW основните проблеми на Русия с доставките се дължат на първо място на липсата на инвестиции в енергийния сектор, като чуждите инвеститори са възпрепятствани от неблагоприятните политически условия.

Тенденцията е чуждите инвестиции в газовия и петролния сектор на Русия да върви надолу, а не нагоре, се казва в проучването.

В същото време Русия не прави необходимото за справяне с вътрешното търсене, което е породено от силно субсидираните енергийни цени.

Докладът излиза в момент, когато ЕС се опитва да диверсифицира енергийните доставки и намали зависимостта си от Русия, като се ангажира с изграждането на тръбопровода Набуко, който ще прекарва газ, добиван в централноазиатски държави.

Проблемът със зависимостта на ЕС от Русия се изостри в началото на 2006 г., когато доставките бяха нарушени заради спрения транзит от Русия към Украйна.

В същото време страни и компании от ЕС продължават да сключват договори с Русия, като холандската „Газюни“ миналия месец подписа с руската държавна фирма „Газпром“ за участие в планирания Северно-европейски газопровод между Русия и Германия (Nordstream).

Двадесет и девет на сто от нефт и една трета от газа, които получава ЕС, са внос от Русия, според данните на германския институт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *