ЕС е похарчил погрешно 6 млрд. евро за година
Миналата година ЕС е похарчил неправилно 6 милиарда евро, сочи оповестеният днес доклад на Европейската сметна палата (ЕСП), цитиран от ДПА и БТА.Според оценките на палатата 2/5 от разходите, управлявани от 28-те страни членки и институциите на ЕС, са направени некоректно.
В своя годишен доклад за бюджета на съюза, Европейската сметна палата призовава за възприемане наизцяло нов подход към управлението на инвестициите и разходитена ЕС. Необходими са значителни промени, които да се извършат от всички участници, отговарящи за управлението на средствата.
За разходите на ЕСизчисленият от ЕСП процент грешки е 4,4 на сто(или около 6 милиарда евро – бел. р.) в сравнение с 4,5 процента през 2013 година. Този процент не представлява ниво на измами, неефективност или разхищения, а оценка за размера на средствата, коитоне е следвало да бъдат изплатениот бюджета на ЕС, тъй като не са били използвани в пълно съответствие с правилата.
Според документа, лицата, отговарящи за вземането на решения в ЕС,трябва да съгласуват по-добре бюджета с дългосрочните стратегически приоритетина ЕС и да подобрят възможностите му за реакция при кризи.
Законодателите на ЕС трябва да направят така, черазходните схеми да определят ясни резултати,които следва да бъдат постигани, както и рисковете да са приемливи, препоръчват одиторите. Финансовите ръководители трябва да следят средствата да се изразходват в съответствие с правилата и да постигат предвидените резултати.
ЕСП е заверила отчетите на Европейския съюз за 2014 г., както прави за всяка финансова година от 2007 г.
В последния си доклад палатата посочва, че предстоящият преглед на текущия разходен цикъл на ЕС предоставя възможност запреразглеждане на приоритетитеи предупреждава, че за да преодолее спешните предизвикателства, пред които е изправен, ЕС трябва да управлява по-добре своя бюджет.
ЕС трябва да се справи с финансовото изоставане в различни области, за да освободи средства, които да могат да бъдат използвани, където са най-необходими.Някои държави се затрудняват в усвояването на средствата, които са им разпределени. ЕК е предоставила на държавите средства без да вземе предвид в достатъчна степен техните възможности да ги използват. Новите начини за финансиране на политиката в различните сектори на ЕС не трябва да изключват финансовите рискове от публичния контрол и одит.
Палатата изразява положително становище за отчетите и заключава, че събирането на приходите на ЕС не е засегнато от грешки.