Защо да избера арбитраж вместо съдебния процес?

Настъпи неразбирателство между мен и търговският ми партньор по финансови въпроси! Трябва някой да се намеси и да го разреши! Ако подам молба по общия исков ред пред съда обаче, това може да се проточи с години! Инстанциите са три, а на мен дължимите мипарими трябват колкото се може по-скоро! За това се обърнах към Арбитража: видизвънсъдебноразрешаване на спорове.

Съществуват два основни вида Арбитраж:постоянни арбитражи, които са действащи институции и арбитражи, които са “инцидентни” – на теория те се създават за разрешаването на конкретен спор и след неговото приключване престават да съществуват, но на практика “инцидентен” е и Арбитража, който е избран да разреши спора впоследствие – тоест след възникването му страните са се споразумели коя арбитражна институция да го разреши.

Списък на всички Арбитражи в България открихтук.

Другото деление на Арбитража е наВътрешениМеждународенс оглед спорещите страни. Ако и двете страни са с произход България, то Арбитражът е вътрешен. В такъв случай приложим закон и език на производството няма да бъдат избирани, логично ще се използват относимият към спора закон и български език.

Арбитражът може да се приложи за имуществениспорове, тогава, когато страните са съгласни спорът да се разгледа именно пред Арбитраж. Това се случва чрез сключването на т. нар.Споразумение за арбитраж– своеобразен договор в писмена форма. Споразумението е изключително важно и може да бъде сключено както предварително, така и в последствие.

Напримерспостоянните ми търговски партньори може да имаме споразумение, че всички бъдещи възникнали спорове между нас ще се разглеждат от Арбитража към Българската търговско-промишлена палата. Има и минимално необходимо съдържание, но в практиката то често се надминава – необходимо и абсолютно задължително е в Споразумението двете страни да изразят своетосъгласиеспорът да бъде решен от Арбитраж. Като допълнение в споразумението може да бъде упоменато дали Арбитража ще е едноличен (съставен от един арбитражен съдия) или колегиален (съставен от трима арбитражни съдии), езика на производството, към кой точно Арбитражен съд ще се отнесе спора или дали това ще се реши впоследствие.

NB!Арбитражът енеприложимза следните видове спорове, дори и при съгласието от двете страни:

– вещни права – например право насобственост, право на ползване, право на надстрояване и пристрояване и др.;

– владение върху недвижим имот;

– право на издръжка – например от родител към малолетно дете в случай на развод;

– нарушени трудови права – например неправомерно уволнение, системно неизплащано трудово възнаграждение и др.

NB!Това, че за конкретен спор или с конкретен партньор има сключено Арбитражно споразумение не означава, че той задължително трябва да се разгледа от Арбитражната институция. Ако едната от страните предяви иск пред държавния съд, а другата не ѝ възрази (и то в срока за подаване на отговора на исковата молба или след него при наличието на уважителни причини), то спора ще се разгледа от държавния съд по реда на обикновеното исково производство.

Плюсовете на Арбитража се изразяват в следното:

– Арбитражът е бързо средство за разрешаване на спорове, защото е едноинстанционен;

– Таксата често е по-ниска от тази в държавния съд;

– Арбитрите се избират от страните, което дава възможност подборът да бъде съобразен с естеството на спора и за арбитри да бъдат избрани специалисти в съответната област.

(*) Настоящата статия има за цел да очертае някои основни Ваши права, като няма претенции да бъде юридически съветник. Ако имате затруднения с упражняването на тези основни права или случаят е по-сложен – съветваме Ви да се консултирате с юридически експерт. (*)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *