Кабинетът набута пенсионната реформа в нов хаос

Нова попара за изчисляване на пенсиите набърка на заседанието си МС. Повишават се възраст и стаж за пенсиониране. Повишават се и осигуровките. Предлага се и по-ранно пенсиониране.

Правителството прие проекта за изменение на Кодекса за социално осигуряване, с които се въвеждат краткосрочни и дългосрочни мерки за финансова стабилност на пенсионната система и подобряване на адекватността на пенсиите.

В проекта се предлагат също промени, водещи донарастване на приходите в осигурителната система, което ще доведе до намаляване на зависимостта на системата от държавния бюджет.Във връзка с това е предложението за плавно повишаване размерите на осигурителните вноски.

Промените включватувеличаване на осигурителните вноскипрез 2017 г. с 1% и през 2018 г. с още 1%, като парите ще отиват във фонд „Пенсии“ на НОИ, а не във втория стълб.

Предвижда се плавно увеличаване и постепенно изравняване на стандартнатапенсионна възрастна жените и мъжете, плавно увеличаване на изискуемия осигурителен стаж за пенсиониране за работещите при условията на трета категория труд.

С пакета се предлага плавно нарастване на възрастта втретата масова категориядо достигане на 65 години за мъжете и жените.

Предлагат се промени и по отношение на условията за пенсиониране на работещите при условията на първа и втора категория труд.

Синдикати, работодатели и правителство са се споразумели възрастта за пенсиониране накатегорийните работницида расте до 55 години за първата категория и 60 години – за втората.

В сектора „Сигурност“ ще бъде въведена минимална възраст за пенсиониране 52 години и 10 месеца,

Въвежда се възможност за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер на лица,на които не достигат до 12 месеца възраст,които имат изискуемия осигурителен стаж, катопенсията им се намалява пожизнено с по 0,4 на сто за всеки месецнедостигаща възраст.

Предвиждат се и промени, свързани с подобряване наадекватността на пенсиите.

От 1 януари 2019 г. индивидуалният коефициент при изчисляване на размера на пенсията ще се определя като средноаритметично на месечните индивидуални коефициенти. От същата година от формулата за определяне размера на пенсията при изчисляване на индивидуалния коефициент по чл. 70, ал. 3 от КСО отпада доходът на лицето, върху който са внесени осигурителни вноски за периода от три години по избор преди 1997 г.

От 1 януари 2017 г. започва постепенноувеличаване натежестта на една година осигурителен стажпри изчисляване размера на пенсиите (както за новоотпуснатите, така и за вече отпуснатите пенсии) с размер, който е минимум размерът на швейцарското правило до достигане на 1,5 на сто.

Постигнахме съгласие следващите 10-12 години да достигнем около40% минимално увеличение на пенсиите, каза във връзка с тази промяна президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Със законопроекта се предлагат промени за запазване и усъвършенстване натристълбовия пенсионен модел, като се доизграждат и разширяват направените от 1 януари 2015 г. промени.

Те предвиждат възможност засвободен изборна лицата, родени след 31 декември 1959 г. да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фондили самоза пожизнена пенсия в държавното обществено осигуряване (ДОО).

Предлага се принципът на свободен избор да се въведе и за ранното пенсиониране на категорийните работници, като се създава възможност те да изберат дали да се осигуряват само във фондовете на ДОО или да се осигуряват и в професионалните пенсионни фондове.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *