Казусът Белведере или защо инвеститорите бягат от България

Случаят с компаниите „Домейн Менада“ и „Белведере Дистрибуция“ е във фокуса на инвеститорите в България и се превърна в своеобразен „лакмус за техните бъдещи решения”, коментира на пресконференция Николаус Смирноф, изпълнителен директор на „Белведере Кепитъл Мениджмънт“.

Директорът на вътрешния одит на цялата френска група „Белведере“ Етиен Юк заяви, че групата твърдо стои зад компаниите си в България и ще им помогне във всеки един момент, ако те са финансово затруднени.

„Силно вярваме, че българският съд ще оцени ситуацията безпристрастно и сме сигурни, че ще преразгледа решенията си. Имаме амбициозни планове за бизнеса си и смятаме за пълен абсурд съдът да назначи човек, който има едва няколкомесечен опит като синдик, а сега управлява цялото ни имущество. Това е недопустимо – ние трябва час по-скоро да се върнем във фирмите, да ги стабилизираме, реорганизираме и да ги направим печеливши“, добави Смирноф.

„Белведере Кепитъл Мениджмънт“ е най-голямата чуждестранна инвестиция във винената индустрия в България.

През октомври тази година, след искане за откриване на производство по несъстоятелност и въпреки платежоспособността на засегнатите дружества, беше назначен временен синдик и беше наложен запор на банковите сметки на дъщерните дружества на френската група.

След изплащането на сумата обаче съдията постанови сегашното управление да бъде лишено от правото си и то да бъде поето от синдика.

„За минути сградите ни и всички производствени помещения бяха запечатани и достъпът на всички служители, включително и моят, беше ограничен“, коментира Николаус Смирноф. „Това без съмнения е планирано посегателство върху собствеността ни. Предполагаемото задължение, чиято сума не бе голяма, бе единствено и само на една от нашите фирми – винарна „Домейн Менада“, а съдът постанови блокиране на цялата група. Подобни действия, биха отблъснали всеки потенциален инвеститор в България“, допълва Смирноф.

Все още мениджмънтът на „Белведере Дистрибуция“ и „Домейн Менада“ няма достъп до офисите си, дружествата са запечатани и синдикът има право безконтролно да се разпорежда с имуществото.

Преди десетина дни френският посланик в София Ксавие Лапер Дьо Кабан също защити френските инвеститори и изрази надежда, че българският съд ще преразгледа решението си.

Мениджмънтът на българските дъщерни дружества и френските собственици са сезирали компетентните органи и очакват незабавната им реакция. „Решени сме случаят да стигне до най-високото ниво в Европейските институции и да бъде разрешен с тяхна намеса, ако трябва, тъй като е в нарушение на всички възможни принципи на една страна от ЕС“, коментира Етиен Юк от „Белведере Груп“, Франция.

„Белведере Кепитъл Мениджмънт“ е основано през 2000 г. Дружеството е дъщерно дружество на Belvedere S.A. Франция. Към групата принадлежат и следните български дружества: две винарски изби – „Домейн Менада Стара Загора“ и „Винарска къща Сакар Любимец“, две лозарски дружества – „Менада Винеярдс“ и „Сакар Винеярдс“, както и две търговски дружества – насочената към вътрешния пазар „Белведере Дистрибуция“ и експортната компания „Винимпекс“, която е изключителен дистрибутор на водка „Sobieski“ за България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *