Какво стимулира българите да пазаруват онлайн?

72,4% от анкетираните казват, че това, което би ги стимулирало да пазаруват по-често онлайн, са по-добрите цени и оферти, сочи проучване на MasterCard – MasterIndex България 2015, проведено сред активни картодържатели у нас.

Цената е и водеща причина участниците в проучването да пазаруват онлайн – 58,3% от тях казват, че пазаруват онлайн заради по-добрите цени и сделки, докато по-големият избор на стоки в сравнение с редовните магазини е на второ място с 16,4%.

Най-запалените потребители на сайтове за групово пазаруване са представители на две основни демографски групи, ориентирани към цената – 18-24 г. и възрастните над 64 години. 27% и 25% съответно казват, че са клиенти само на сайтове за групово пазаруване.

Хората над 35 години са групата с най-висок процент на употреба на кредитни карти.

Общо 35% от анкетираните в проучването на MasterCard споделят, че пазаруват онлайн по няколко пъти на месец или по-често. Ако сравним демографските данни, виждаме, че най-честите клиенти на онлайн магазини са на възраст между 25-34 години (39% пазаруват онлайн по няколко пъти на месец или по-често), докато за потребителите на възраст между 35-44 години проучването посочва 31%.

Ако погледнем общите данни за честотата на пазаруване при по-високата възрастова група, все пак 71% от тях пазаруват онлайн най-малко веднъж годишно. При тях също така е най-висок процентът на употреба е на кредитни карта за онлайн пазаруване – 37,8%, докато средната за страната е 29,4%.

Младежите са ориентирани към модата, хората над 35-годишна възраст са по-практични

Един поглед върху типа стоки, за които потребителите плащат за онлайн, дава много важно прозрение за хората в различните етапи на живота им – докато тези до 34 г. пазаруват онлайн основно за дрехи и други модни стоки (около 10% повече от средното за страната), 35-44-годишните потребители харчат голяма част от парите си онлайн, за да плащат сметки за комунални услуги (4% повече от средното за страната).

Резултатите от MasterIndex проучването доказват, че на българския пазар има голям потенциал за приемане на иновативни услуги като мобилни плащания. Българските картодържатели са заинтересовани от приемането на безконтактни и мобилни плащания – 66% от тях заявяват, че биха правили мобилни разплащания, ако имат тази възможност и 92% от анкетираните биха искали да плащат безконтактно.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *