Калас: България има прогрес в борбата с измамите със средства от еврофондовете
България има прогрес в борбата с измамите със средства от еврофондовете, предприети са позитивни стъпки и приоритетното ни сътрудничество с българските власти в тази област ще продължи. Това заяви заместник-председателят на ЕК и комисар по административните въпроси, одита и борбата с измамите Сийм Калас на срещата си с премиера Сергей Станишев, съобщиха от правителствената информационна служба.
От своя страна българският министър-председател подчерта, че страната ни се е вслушала в предупредителните сигнали от ЕК и е предприела редица действия на всички нива за справяне с посочените слабости. За България е много важно да постигне резултати в борбата с измамите със средства от европейските фондове и дейността на вицепремиера Меглена Плугчиева в тази посока е изключително активна, категоричен беше той.
Като обща беше откроена целта за успешно усвояване на парите от европейските фондовете по най-добрия начин, обсъдени бяха и конкретните мерки за това. Имаме нужда от подкрепа – политическа, морална и експертна, за да покрием най-високите стандарти при усвояването на европейските средства, защото искаме българските граждани да почувстват всички ползи от членството ни в ЕС, заяви Станишев.
Премиерът постави пред Сийм Калас въпроса за допълнителни компенсации за предсрочното затваряне на блоковете на АЕЦ „Козлодуй”, който е изключително актуален и в контекста на газовата криза от януари тази година. Искането ни е поставено многократно на най-високо ниво, разчитаме на разбирането и на точния анализ на ЕК по него. То е сериозно аргументирано и стъпва както на икономически и финансови анализи, така и на принципа на ЕС за солидарността, каза той.
Станишев и Калас обсъдиха финансовата и икономическа криза и се обединиха около мнението, че за преодоляването й е необходима динамика и адекватност на общите европейски мерки. Премиерът изрази мнението си, че Европейската комисия е естественият координатор на инициативите на страните-членки по въпроса и затова след изборите за Европейски парламент трябва максимално бързо да се номинира председател на ЕК и еврокомисари, защото във време на криза е необходимо силно лидерство.
По време на срещата беше обсъдена идеята на премиера за привличане на чуждестранни експерти за работа в българската администрация. Министър-председателят подчерта, че е необходимо засилване на административния капацитет и прилагане на най-добрите европейски практики в различни области и най-вече в усвояването на европейските фондове. Предложението ни е прагматично, става въпрос за хоризонтално сътрудничество, базирано на принципа за прозрачност и комуникация с европейските институции и страните-членки. Идеята цели ускоряването на реформите в определени области и постигането на високите стандарти на ЕС, изтъкна още той.
ЕК може да помогне на България в укрепването на административния капацитет с обмен на кадри, тренинги и експертизата, която й е необходима, заяви Сиим Калас. Двамата се договориха конкретните параметри на сътрудничеството да се уточняват на допълнителни експертни срещи.