Китай има проблем за 28 000 милиарда долара

Tова е общият дълг на правителството, фирмите и домакинствата към средата на 2014 г., по данни на McKinsey & Co. Той е еквивалентен на 282% от брутния вътрешен продукт на страната.

Правителството разбира се иска да намали задлъжнялостта до устойчиви нива, като рекапитализира банките, преструктурира финансите на общините и премахне имплицитните гаранции за корпоративните заеми, пише Bloomberg.

Китай дори позволи през тази седмица фалит на държавна компания, предизвиквайки тревожна вълна в глобален мащаб. Във вторник Baoding Tianwei Group Co., производител на електрическо оборудване обяви неплатежоспособност, ставайки първото банкрутирало държавно предприятие в страната.

В същото време обаче китайското правителство се опитва да спре забавянето на икономиката. Темпът на растеж на БВП намаля до едва 7% през първото тримесечие. Това е най-слабият ръст на китайската икономика от 26 години, през които тя се увеличаваше средно с 10% годишно.

Китайският премиер Ли Къцян призова банките да подкрепят икономическия растеж и да рефинансират кредитите за важните предприятия.

Новините от Китай плашат много чуждестранни инвеститори, които разглеждаха покупките на акциите и облигации на китайски компании като сигурен залог през последните 7 години. Най-атрактивен изглеждаше имотният сектор.

След 2010 г. четири водещи китайки строителни компании – Kaisa Group Holdings Ltd., Fantasia Holdings Group Co., Renhe Commercial Holdings Co., Glorious Property Holdings Ltd., привлякоха общо 5.60 милиарда долара чуждестранни инвестиции, като първо осъществиха публични предлагания на акции, а след това емитираха облигации. В понеделник Kaisa Group не успя да плати 10.50 млрд. долара по дълга си и фалира.

Общата сума на чуждестранните инвестиции в китайския имотен сектор, който генерира една трета от брутния вътрешен продукт на страната, достигна 78.8 млрд. долара. Голяма част от задълженията на строителните компании изтичат в следващите 2 години.

Друг сектор, в който е възможна вълна от фалити е банковият. Китайските регулатори въвеждат в действие от 1 май програма за застраховане на депозитите и премахват тавана на лихвите по влоговете, който ефективно субсидираше кредитирането и наказваше спестителите. Тези мерки ще създадат сериозни проблеми на по-малките банките в страната, но в същото време ще ограничат щетите от банковите фалити за вложителите.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *