Кой колко коли купува?

 
 

Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Източна Европа – все още тежко засегната

Миналата година беше една от най-тежките за автомобилния бранш. През 2010 обаче бизнесът започва да се съживява. В Европа продажбите на автомобили отбелязват ръст. Но не навсякъде – в България тенденцията е обратната.

 

 
Продажбите на нови коли в Европа, все още стимулирани от бонусите за предаване на стари автомобили за скрап, отново са нараснали – с 3,2 на сто през февруари спрямо същия месец на миналата година, по данни на Асоциацията на европейските автомобилостроителни компании (АСЕА).
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Фолксваген отчита спад
Силно свиване в Германия
Общо 1 000 754 нови коли са били продадени през февруари в 28-те страни, които АСЕА включва в отчета си. Това са държавите членки на ЕС без Кипър и Малта плюс Исландия, Норвегия и Швейцария. Само в ЕС, без двете цитирани средиземноморски страни, продадените нови автомобили са 974 346. За първите два месеца на годината е отчетен растеж с 8,1 на сто до 2,09 милиона регистрирани нови превозни средства.
По региони и отделни държави данните за февруари варират силно. Силният спад в Германия (-29,8 процента) е неутрализиран от повишенията в Испания (24 процента), Великобритания (26,4 процента), Италия (20,6 процента) и Франция (18,2 процента).
България – спад с близо 45%
Източна Европа е била тежко засегната, като в България продажбите са намалели с 44,5 процента, в Естония – с 47,7 процента, в Унгария – с 57,9 процента, в Латвия – с 40,2 процента, в Литва – със 17,3 процента, в Полша – с 19,2 процента и в Румъния – с цели 63 процента, посочва електронното издание Ер Те Е бизнес. Растеж са отчели само Чехия, Словакия и Словения.
Френският автомобилопроизводител Рено (Renault) е компанията с най-голямо увеличение на продажбите – 30 процента, следвана от Пежо Ситроен (PSA Peugeot Citroen) с 18,4 процента, докато най-голямата европейска автомобилостроителна група Фолксваген (Volkswagen AG) е отчела понижение с 1,7 на сто.
 

Дойче веле

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *