Колко чужденци с имоти у нас
Над 132 хил. граждани на чужди държави имат имоти у нас, сочат данни на статистиката. От края на 2013 г. броят им се е увеличил над 10 пъти, когато са били почти 13 хиляди.
Най-много чуждоземци имат лични имоти в област Бургас – 89 689, като за последните 3 години ръстът им е 9,6 пъти. Става дума основно за ваканционни жилища в летните курорти по Южното Черноморие. На второ място с петнайсетина хиляди чужденци с имоти у нас е Пиринска Македония. Там е отчетен най-голям ръст от над 25 пъти на броя на гражданите на други страни, притежатели на имоти. Бумът се дължи главно на сделките в района на най-големия ни зимен център Банско. Трета по брой на чужденците с имоти у нас е област Варна с почти 14 000 души, а доста по-назад от нея е столицата – с 5431 чужденци, собственици на лични имоти у нас. В топ 5 е още една област с излаз на Черно море – Добрич, с 3487 души. Във Варненско увеличаването на броя на чужденците е 7,6 пъти, а в Добричко – 12-кратно. По последните подробни данни за 2013 г. най-много сред чуждите собственици са руснаците.Родните брокери са доста разделени в мнението си за това от коя държава в момента са най-многобройните купувачи на имоти. Според Добромир Ганев от „Форос” руснаците продължават да са лидери, особено по Черноморието, където в сегмента на ваканционните апартаменти на тях се падат над 80% от сделките, информира politika.bg.
Някои от тях започнаха да се местят като продадоха жилищата си в летните курорти, но отидоха в градовете край морето, обясни брокерът. По думите му освен руснаци по Черноморието купуват имоти и румънци, норвежци, поляци, англичани и араби, но сделките с тях не са много. Според Ганев чужденците са привлечени от климата ни, ниските цени, сносната инфраструктура. „Минус за страната ни е донякъде, че част от курортите ни са много застроени като Слънчев бряг например, но за някои чужденци това не е проблем. Известни проблеми има и със сигурността. Интересът за покупка на имот в селата почти изчезна”, допълва той.Полина Стойкова от Bulgarian properties смята, че руските купувачи вече са силно намалели. От чужденците най-много са клиентите от съседните – Сърбия, Македония, Румъния, и от други страни от бившия соцблок – Словакия, Полша, Чехия, Унгария. Основно те купуват ваканционните апартаменти по ски курортите и по Черноморието. Всички чужденци гледат да вземат нещо много евтино – студия или жилища с една спалня.
В момента средните цени на сделките са около 25 000 евро, уточнява тя.Според нея англичаните искат да купуват имоти у нас заради поевтинелия паунд, но не са сигурни дали след Брекзита няма да имат проблеми с ползването им.Иван Велков от НСНИ е на мнение, че сега повечето покупки на лични имоти от чужденци се правят от граждани от другите страни от ЕС. „Сделките по морето от чужденци са основно между руснаци и се създава кух оборот”, смята той. „България привлича чужденците със спокойствието си и по-малкото динамика, в сравнение с напредналите страни и агресията е по-малко. Има сравнително добро съотношение между цена и качество на живот. Успеем ли да повишим чистота в населените места и те да станат по-уредени, България ще е в пъти по-привлекателна за гражданите на други държави да се преместят да живеят у нас и да развиват бизнеса си. За повечето западняци е важно какво им предлага средата, а не показателите на макро икономическата стабилност”, допълва Велков.
На пазара на терени търсят да купуват на безценица
На пазара на терени за застрояване чужденците искат основно да купят нещо на безценица. „Търсят информация за собственици, закъсали с кредити или други борчове, имащи спешна нужда от пари. Питат не за реални оферти на пазара, а да намерят човек с имот в затруднено положение. На пазара на промишлени парцели няма реални купувачи, искащи да вземат имот на пазарни цени”, каза Симеон Митев от „Шанс 96”. „Основно към такива терени имат интерес купувачи от Гърция и Турция. Рядко те се интересуват от готов бизнес както германците и австрийците”, допълва брокерът.От по-богатите страни от ЕС фирмите имат изискване теренът да е подготвен за строеж. В последните месеци има търсене на парцели за отваряне на производство на медицинска техника, за пелети и мелене на пластмасови отпадъци.
financebg.com