Лозарството може да ни представя на световните пазари

България може да бъде конкурентна на световния и европейски пазар, ако развие производството на десертно грозде и вино от местни сортове, заяви в интервю за БТА ст.н.с. втора степен, д-р Виолета Димитрова, директор на единствения у нас Институт по лозарство и винарство в Плевен.
Нашият най-сериозен аргумент трябва да бъде подобряване качеството на продукцията на грозде и вино, за да бъдем конкурентноспособни на световния пазар, каквито традиции сме имали, посочи тя.
Според нея, 2009 г. се очертава като една добра лозарска година, в която добивът при винените сортове ще бъде между 500 и 900 килограма грозде от декар, а от десертните – над 1000 до 1500 кг.
Димитрова изтъкна, че въпреки съвременните тенденции за здравословно хранене с повече плодове, българинът консумира едва 3 кг грозде годишно, при 34 кг в годините, когато България е била страна с международна слава в производството на десертно грозде в Европа и в света.
Институтът по лозарство и винарствв о Плевен е разработил конкретна програма, касаеща десертното и винено гроздопроизводство до 2013 г., посочва директорът.
Проектът може да послужи на новото правителство за планиране работата и успешно развитие на този сектор, защото лозарството и винарството са стратегически важни за България подотрасли на българското земеделие, заявява в интервюто си за БТА Виолета Димитрова.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *