Лондон 11 пъти по-богат от Видинско

Европейската статистическа служба Eurostat публикува информация за регионалния БВП на Евросъюза. Данните от 2005 за БВП на глава са изгладени по методиката „паритет на покупателната способност“, т.е. се отчитат националните ценови равнища.

В Европейския съюз от 27 членки са обособени 271 региона. Най-бедният от тях е в Североизточна Румъния (24% от средното за ЕС); най-богатият – Вътрешен Лондон (303%) или претеглените ? 67,798.

Най-бедните 15 региона в ЕС са разпределени между три държави: България, Румъния и Полша, като в топ десет от най-бедните има региони само от Румъния и България. След най-бедния Североизточен румънски регион, в класацията за най-голяма бедност следват три български региона: Северозападен (27%, ?6,023), Южен Централен (27%) и Северен Централен (28%). Североизточният регион на България е седми по бедност в ЕС с 31% от средния БВП на глава. Югоизточният е девети и има 33%.

Прага „измива очите“ на източноевропейските страни с 12 място в класацията по богатство: 160% от средното за ЕС.

През 2005 г. БВП на гражданин на ЕС (+ Румъния и България) е ? 22400. В абсолютно значение това означава 11081 милиарда евро. За цялата България богатството на глава е 35.3% от средното за Европа, като в Югозападния регион (където е и столицата София) процентът е 52.2%.

Региони с по-малко БВП на глава от населението от Югозападния регион в България има също в Словакия, Унгария и Латвия, която е един регион с богатство 49.9% от средното за Съюза. Френска Гвиана, отвъдморска колония в Южна Америка, е също по-бедна от региона около столицата София. Но остров Реюнион е по-богат.

БВП на глава средно за Германия е 115% от европейското средно значение. В Бранденбург – Североизток БВП на глава е само 74.2% от средното за ЕС. Във Франция показателят е 111.9%, в Испания 103%, в Италия 104.8%. В Гърция показателят като цяло е 96.4% от средното за ЕС, но има и далеч по-бедни региони.

Според статистиката за регионален БВП през 2005 по паритет на покупателната способност, най-богатите региони в ЕС са Вътрешен Лондон, Великото Херцогство Люксембург (264% от средното) и Брюксел (241%). Следват Хамбург и Виена.

42 региона надхвърлят нивото от 125% от средния за ЕС Брутен вътрешен продукт на глава. Осем от богатите региони са в Германия, по пет има в Холандия и Великобритания, по четири в Италия и Австрия, по три в Белгия и Испания, два във Финландия, един в Чехия, Дания, Ирландия, Гърция, Франция, Словакия и Швеция – и Люксембург.

Статистиците обаче отбелязват, че в някои региони данните за БВП на глава от населението са повлияни от притока на мигриращи работници. Нетният поток на труд в тези региони повишава производството до нива, които не могат да се постигнат от икономически активното местно население. В резултат оценката за БВП на глава е надценена в такива региони и подценена в региони с отрицателен нетен трудов поток.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *