МВФ: Не бива да допускате големи фискални дефицити

България не бива да допуска големи фискални дефицити. Това каза Тони Либек, регионален представител на МВФ за Румъния и България, по време на икономически форум. По думите на Либек – задължително трябва да се запази банковата стабилност. Реалният сектор трябва да се адаптира към шоковете от рецесията, коментира Либек. Според него средствата от ЕС трябва изцяло да бъдат използвани, за да се смекчат ефектите от кризата.
Зам. финансовият министър Ана Михайлова коментира, че прогнозата на финансовото министерство за икономически спад в края на годината е минус 6,3 на сто от БВП. Според Михайлова обаче – в края на годината може да се окаже, че спадът е по-малък. Тя прогнозира продължаващо свиване на потреблението. В края на годината около 3 млрд. евро ще бъдат преките чуждестранни инвестиции. „Усилията на новото правителство доведоха до редуциране на бюджетните дефицити и стигането на балансирано салдо през октомври. Очакванията са през ноември и декември също да постигнем баланс”, каза Михайлова.
Тя допълни, че бюджетните разходи са били силно редуцирани и са направени усилия за подобряване на събираемостта на приходите. Вече е в ход и редуцирането и преструктурирането на държавната администрация.
До влизането на страната ни в еврозоната ще бъде запазен валутният борд, допълни Михайлова. Един от основните приоритети пред България е влизането във валутния механизъм ЕРМ 2 и след това в еврозоната. Трябва да се поддържа по-високо ниво на фискалния резерв, което ще поддържа на добро ниво и валутните резерви на страната ни. България ще се опита постепенно да намали външния си дълг, допълни Михайлова.
Зам. финансовият министър допълни, че запазването на работните места е едно от големите предизвикателства към новото правителство. В момента се наблюдава ускорено увеличаване на годишна база на безработицата – към края на септември е над осем на сто. Към края на годината безработицата ще достигне до 10 процента, прогнозира Михайлова.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *