МВФ прогнозира до 2.5% ръст за България

2010 година ще остане в съзнанието на мнозина българи като една от най-тежките в икономически план. Дали най-лошото вече е отминало? Какво е състоянието на икономиката в края на 2010 и какво очаква българите през 2011?

Кореспондентката на Дойче Веле във Вашингтон Соня Каникова разговаря по тази тема с Катриона Пърфийлд,ръководителка на мисията на МВФ за България. Ето нейните прогнози:

„Българската икономика категорично е в по-добро състояние в сравнение с 2009 или с началото на тази година. Растежът се завръща, а натрупаните в периода преди кризата дисбаланси намаляват. Краят на рецесията дойдепрез второто тримесечие на 2010, когато икономиката премина към положителен растеж. Данните за третото тримесечие също показват малък положителен ръст.

Главният фактор за това възстановяване е голямата активност в износа. През последните 6 месеца растежът в този сектор е най-голям. На базата на тези развития ние от МВФ предвиждаме, че растежът тази година ще е между 0и 0.4%, макар че потреблението остава много слабо. Друга причина за по-доброто състояние на икономиката е голямото „пренагласяне“- балансът по текущата сметка непрекъснато се подобрява и напоследък дори виждаме положителни стойности. Да не забравяме, че преди кризата, през 2007 г., дефицитът беше 25 процента от БВП. За тази година очакваме само 2-3 процента дефицит по текущата сметка. А инфлацията спадна от 12 на само 2.5 процента.

Опасни зависимости

Но въпреки тези добри новини, растежът остава слаб и уязвим, а икономикатаразчита насамо един мотор: износа. Така че виждаме и доста рискове. Безработицата все още е много висока – 9 процента, а фискалният дефицит скочи на 4.8 процента от БВП. Това е голямо влошаване спрямо предкризисния период, когато България имаше фискален излишък. Така че – водена от износа – икономиката на България върви към възстановяване, но то е много бавно и несигурно“ – казваПърфийлд и отправя следното предупреждение:

„Всяко забавяне у някой от главните търговски партньори на България ще представлява сериозен риск за страната. България има много тесни търговски връзки с държавите от ЕС, две трети от целия търговски обмене именнос тези страни. Тази зависимост е ключов риск. Другите рискове са вътрешни- висока безработица, слабо кредитиране, което от своя страна води до слабо вътрешно потребление. Данните от третото тримесечие показват ново свиване на потреблението. Така че, рисковете са както външни, така и вътрешни“ – обобщава Катриона Пърфийлд.

Адекватен ли е според нея бюджетът на правителството за 2011 с оглед на тезиикономически предизвикателства? „Да“ – казва Катриона Пърфийлд и аргументира така:“За 2011 е предвидена бюджетнаконсолидация. Правителството планира амбициозно намаляване на бюджетния дефицит до 2.5 процента през 2011. Това е разумна мярка,най-вечепоради факта, четова намаляванеще дойде от намаляване на разходите. По време на икономическия бум държавните разходи растяха много бързо, така че най-добре е едно бюджетно консолидиране да разчита тъкмо на намаляване на тези разходи. Другата положителна страна е, че се очакват добри данъчни приходи, но без да се прибягва до увеличаване на данъците“ – казва Катриона Пърфийлд и продължава:

Бели пари за черни дни

„Фискално България е в много по-добро състояние от повечето си съседки. Ето някои факти в подкрепа на това твърдение: публичният дълг е един от най-ниските в ЕС, само 16 процента от БВП. Второ, обществените финанси на България по време на добрия период бяха управлявани много разумно. В добрите икономически времена правителството успя да спести много пари, в резултат на което сега е налице фискален буфер, равняващ се на 6 милиарда лева. Това саспестявания, с които правителството разполага за финансирането на своя бюджет.“

Колкото и положително да звучат тези цифри и статистики, за обикновения българин икономическата ситуация изглежда все ощедоста мрачна. Какво да очакват българите в икономически план през2011 година? На този въпрос Катриона Пърфийлд отговаря така: „МВФгледа към българската 2011 година с повече оптимизъм. Надяваме се възстановяването да се ускори. Прогнозата ни е за икономически ръст от 2 до 2.5 процента. Започваме дасъзираме ипризнаци, че инвестициите се съживяват. А това ще се отрази положително напотреблението. Освен това инфлацията ще остане ниска, коетоозначава увеличение на цените с 3 до 3.5 процента“ – прогнозира Катриона Пърфийлд, ръководителка на мисията на МВФ за България.

Дойче веле

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *