Минималната заплата става 380 лв. догодина

Минималната заплата все пак ще се увеличи догодина, при това до 380 лв. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов вчера, след като преди броени дни МФ публикува на сайта си проектобюджета за 2015 година, който предвижда замразяване на най-ниското възнаграждение на сегашното му ниво от 340 лв. Според финансовата рамка за периода 2015-2017 година минималната заплата трябва да расте с по 20 лв. през 2016 година и през 2017 година.

Аргументът на финансист №1 срещу поисканото по-рано от вицепремиера по социалната политика Ивайло Калфин увеличение до 380 лв. през следващата година беше, че то би оказало негативновъздействие върху трудовия пазар.

След заседанието на тристранката в петък обаче Горанов е променил решението си. „Основните ми притеснения, че пазарът на труда ще бъде притиснат от едно рязко покачване на минималната заплата не срещнаха подкрепа нито на синдикатите, нито на по-голямата част от работодателските организации”, заяви финансовият министър.

Освен че няма да замразява най-ниското възнаграждение, Горанов дори ще предложи то да се увеличи на два етапа през следващата година. „С 20 лв. от 1 януари ис още 20 лв, ако няма някакъв сериозен катаклизъмот средата на 2015 година, т. е. пак ще достигне в следващата година 380 лв., така както се предлага от синдикатите и служебното правителство”, обясни министърът на финансите пред БНР.

Всъщност от КНСБ настояваха минималната заплата да бъде 400 лв., но според бизнеса това ще доведе до фалит на малките фирми. Калфин пък е категоричен, че сумата трябва да бъде 380 лв, както предвиждаше 3-годишната финансова рамка.

Социалните партньори все още не са стигнали до решение и за пенсионната възраст. Според проекта за бюджета за следващата година годините и стажа за 3-та категория труд ще се увеличат с по 4 месеца. И докато работодателите са съгласни с предложението, синдикатите заплашват с протести заради покачването на пенсионната възраст. Както „Монитор” писа, партиите в парламента също са склонни да се обединят около по-плавен ръст на нужните години и осигурителен стаж. Идеята е те да се увеличават с по 2 месеца, вместо с предвидените вече 4 месеца.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *