Мистерията около изчезналия ербъс се заплита

Френски и британски издания коментират представения вчера във Франция доклад с първите изводи за катастрофата със самолета на „Ер Франс“, който падна в Атлантика при полет от Рио де Жанейро за Париж в нощта на 31 май срещу 1 юни.
В трагедията загинаха 228 души, припомня БТА. Докладът беше представен вчера в Бурже край Париж от Бюрото за разследвания и анализи на Франция, което води следствието за катастрофата от френска страна.
Един от основните изводи на доклада е, че самолетът не се е разпаднал във въздуха, както се смяташе досега, а е паднал вертикално, и се е ударил с долната част на фюзелажа във водата, а не е паднал с носа или с опашката напред, пишат британският „Таймс“ и френският „Либерасион“. Както изглежда, до последно пилотите на самолета са се борили да запазят контрола върху машината, отбелязва „Таймс“. Засега не става ясно дали пътниците са били в съзнание по време на удара на машината с водата, допълва вестникът.
Британските „Гардиън“ и „Дейли телеграф“ отбелязват, че едно от заключенията в доклада – това, че надуваемите спасителни жилетки на пътниците така и не са били разтворени, показва, че всичко е станало толкова бързо, че пътниците дори не са имали време да стигнат до тях.
Френските експерти се опасяват, че разследването може да стигне до задънена улица, ако не бъдат намерени двете черни кутии. Те могат да излъчват сигнали в продължение на месец, но издирването им беше удължено до 10 юли с надеждата, че те ще продължат да излъчват макар и слаби сигнали поне още 10 дни, припомня „Гардиън“. Разследващите трагедията с полет 447 на „Ер Франс“ са изправени пред една от съдържащите най-много неизвестни и предизвикателства трагедии в историята на въздухоплаването, допълва „Гардиън“ по темата. Изданието припомня, че от самолета са намерени 640 части от корпуса и оборудването, както и други отломки, които именно са помогнали на разследването да отхвърли версията за разпадане на самолета във въздуха. Така например рафтовете в отделението, където стюардесите складират храната за пътниците, са рухнали един върху друг към дъното на самолета, което говори за силно вертикално ускорение. Част от пода в това отделение пък бил деформиран отдолу нагоре, което именно говори, че машината е ударила водата с корема си, а не с опашката или с носа, допълва „Гардиън“.
Френският „Монд“ констатира, че Бюрото за разследване и анализи е далеч от разкриването на истината и причините за катастрофата. Разследването е като пъзел, в който разследващите разполагат с много малко части, за да го възстановят. От доклада, представен вчера от разследващите, излиза на яве това, че самолетът е паднал като огромен камък в океана, казва Ален Фуджа, експерт по икономическите въпроси на вестник „Монд“. Изданието допълва, че при вчерашното представяне на доклада е станало ясно, че Бюрото за разследване и анализи не е получило заключения от бразилските съдебни лекари, извършили аутопсията на намерените 51 трупа на пътници на полет 447. Докладът обаче помогнал да бъде изключена и версията за пожар на борда на машината, както и за експлозии, тоест за терористичен акт. Засега най-голямата мистерия си остава интервалът от време от 02,10 часа до 02,14 часа от фаталната нощ, когато от самолета са били изпратени 24 автоматични съобщения към земята. Те са били предадени чрез сателит, но са били анализирани не веднага, а по-късно. Иначе екипажът така и не е подал сигнал за помощ. Анализът на съобщенията после е показал, че има непоследователност в измерваната скорост и срив в работата на сондите, които измерват скоростта на полета. Във вчерашния доклад обаче беше подчертано, че разследващите подозират само, че тези сонди имат нещо общо с катастрофата, но не могат да твърдят, че точно те са я причинили. Експертите не разполагат и с нищо, което да ги наведе на мисълта, че самолетът се е движил прекомерно бързо, нито, че е имало декомпресия в машината, допълва „Монд“.
В тази връзка „Таймс“ казва, че съчетанието от мощна тропическа буря, в която се е намирала машината, както и дефектите на измервателните сонди, не правят самолета неуправляем. Дефектът на сондите може само да накара автопилотът да се изключи. Подобно нещо се е случило и с автоматичната система на самолета. Но така пилотите пък са имали възможност да управляват ръчно машината, пише „Таймс“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *