Мрачно настроение цари в Давос

Европейските топ мениджъри са се отказали от надеждата си за икономически подем през тази година. Само 16 на сто от водещите мениджъри на континента очакват, че през 2015 г. може да има съживяване на глобалната икономика, става ясно от допитване на компанията за консултации и одити PwC, което бе публикувано в навечерието на икономическия форум в Давос. От днес до събота събитието ще събере 2500 участници, сред които топ мениджъри и политици от 140 страни, предава DPA.

Като цяло настроението сред европейските икономисти в момента е най-мрачно в глобален аспект. Оптимизмът доминира в Азиатско-тихоокеанския регион, където 45% от мениджърите очакват положително развитие на световната икономика. В Северна Америка позитивно настроени са 37% от запитаните – двойно повече от тези в Западна и Източна Европа.

Германските изпълнителни директори продължават да се отличават от като цяло мрачните очаквания на другата част на Европа. Най-малко една трета от тях изразяват увереност в развитието на световната икономика. Година по-рано обаче този дял бе 40 на сто.

За ежегодното проучване „Global CEO Survey“ PwC анкетира 1300 бизнес лидери от 77 страни, включително 55 от Германия. Изследването е проведено обаче преди изненадващото решение на Швейцарската национална банка да отмени фиксирания минимален обменен курс на франка спрямо еврото през миналата седмица.

Преди това решение, чиито дългосрочни последици засега изглеждат неясни, като цяло в глобален аспект 37% от запитаните очакват за 2015 г. съживяване на конюнктурата. Като цяло според PwC всеки пети мениджър очаква влошаване на световната икономика – двойно повече спрямо миналата година.

Сред опасенията за радикални промени, предизвикани от нови технологии и колебанията на икономическия растеж, сега се добавят и геополитическите кризи и хакерските атаки, казва един от авторите на доклада на PwC – Норберт Винкелйохан.

Но от друга страна много мениджъри днес виждат все по-големи шансове в дигитализацията. „Дигиталната ера започна“, установява PwC. Предвид скоростта, с която новите технологии променят цели пазари и браншове много компании са започнали преобразуване на бизнесите си. 81% от анкетираните виждат именно в областта на мобилните технологии най-важната тема за обозримото бъдеще. Също така и събирането на данни и анализ, киберсигурността, социалните медии и изчислителните облаци се считат за теми с много висок приоритет.

„След един продължителен период на дискусии за предимствата на цифровите технологии сега картинката е много по-ясна“, казва Винкелйохан. „Все повече и повече компании успяват конкретно да изчислят добавената стойност на новите технологии в различните им области на приложение“.

Най-силният спад на доверие към икономиките отчита Русия – до голяма степен в резултат на санкциите заради конфликта с Украйна. Ако през 2014 г. руските мениджъри все още са сред най-уверените, че компаниите им ще могат да постигнат ръст на приходите, сега те са най-песимистично настроените.

Междувременно и проучването „Барометър на доверието“ на компанията Edelman, сочи рязък спад на доверието навсякъде, като доверието в правителствата, бизнеса, медиите и неправителствените организации е под 50 процента в две трети от страните.

Годината на природни бедствия, мистериозни самолетни катастрофи, хакерски атаки, манипулиране на валутни курсове и най-тежката епидемия от ебола подкопа световното доверие в правителствените служби и в бизнеса, обобщава резултатите Ройтерс.

Сред държавите, в които преобладава недоверието, са САЩ, Япония, Германия, Франция, Великобритания, Италия, Русия и Турция. Не само доверието в бизнеса като цяло е спаднало, но и доверието към изпълнителните директори като надеждни говорители се е сринало за трета поредна година.

По-ниското доверие е поразително и е предизвикано от непредсказуеми събития през 2014 година, посочва Ричард Еделман, ръководител на американската компанията за връзки с обществеността, която е поръчала проучването. Освен това според мнозинството анкетирани технологичното развитие става прекалено бързо, насърчено от алчността на бизнеса, а не толкова от желанието светът да бъде превърнат в по-добро място за живеене.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *