Намаляват разходите за Бургас-Александруполис
„Транснефт“ намали разходите за подготовката на строителството на петролопровода Бургас-Александруполис от 250 млн. рубли (8.94 млн. долара)на 75 млн. рубли (2.68 млн. долара) Тези пари са отпуснати за подготовката на проектната документация, която трябва да се изготви през 2009 г. Година по-късно ще започне строителството на тази тръба, а ще бъде пусната в експлоатация през 2012 г., пише „РБК Дейли“.
„Транснефт“ преразглежда разходите в тръбопроводните проекти за текущата година. Ще бъдат намалени обемите на финансиране на строителството на ВСТО, а също така разходите за проектната документация на тръбопровода Бургас-Александруполис: общите инвестиции на „Транснефт“ в тези проекти при приключване на годината ще намалеят с 22.2 млрд. рубли (786.77 млн. долара). Но се появиха и нови разходи в размер на 8 млрд. рубли (287 млн. долара) , които по-рано не бяха предвидени в инвестиционните планове.
Причината за оптимизацията на инвестициите е преди всичко в отлагането на сроковете за реализиране на плановете за строителство на петролопроводите. Провелата се на 1 декември среща на борд на директорите на тръбопроводния монополист утвърди нови параметри на инвестиционната програма на компанията за текущата година.
По думите на представителя на „Транснефт“ Игор Демин, цитиран от агенция РБК, обемът на финансиране на ВСТО е намален с 14 млрд. рубли (501 млн. долара) до 48 млн. (1.71 млн. долара) заради смяната на главния подизпълнител на проекта и отлагането за следващата година на „незначителни обеми“ работа.
Съща така са намалени и разходите на държавната компания за подготовката на строителството на петролопровода Бургас-Александруполис от 250 млн. (8.94 млн. долара) на 75 млн. рубли (2.68 млн. долара): тези пари са отпуснати за подготовката на проектната документация, която трябва да се изготви през 2009 г. Година по-късно ще започне строителството на тази тръба, а ще бъде пусната в експлоатация през 2012 г.
В общия обем на инвестициите в проекта, които за момента не са определени окончателно, дялът на „Транснефт“ ще бъде примерно една пета, заяви Демин. Анализаторът на ИФК „Солид“ Денис Борисов предполага, че заради финансовата криза „Транснефт“ ще се сблъска с необходимостта от по-нататъшно свиване на средствата. Той смята, че по-нататъшната оптимизация на разходите може да бъде достигната за сметка на намаляването на цените на тръбната продукция и други материали, а също така на цените на работата на подизпълнителите.
Източник: БГНЕС/profit.bg