Нобелова награда за икономика – отново за американци
Шведската кралска академия на науките, която присъжда наградата, посочи, че сумата от 8 милиона крони (1,2 милиона долара) е признание за „теорията на стабилните разпределения и практиката на пазарното устройство“.
Последната от шестте Нобелови награди – за икономически науки – е единствената, която не е включена в завещанието на шведския индустриалец и филантроп Алфред Нобел и е учредена едва през 1968 г. от шведската централна банка в негова памет
Така завърши 111-ата Нобелова седмица.
Японският учен Шиния Яманака и британският Джон Б. Гърдън станаха носители на Нобеловата награда за физиология или медицина.
Американски учени поделиха Нобеловата награда за химия – Робърт Лефковиц и Брайън Кобилка бяха отличени за изследванията, позволили да се разбере как функционират клетъчните рецептори.
Французинът Серж Арош и Дейвид Уайнленд от САЩ получиха Нобеловата награда за физика – за работата им по създаване на нови методи за измерване и боравене с отделни частици, запазвайки тяхната квантова природа – нещо, което допреди тях е изглеждало немислимо.
Китайският писател Мо Ян е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература.
Европейският съюз предизвика немалко присмех, но и емоционални поздравления, защото получи Нобеловата награда за мир.
През 2011 г. отново американци – Томас Сарджънт и Кристофър Симс – спечелиха Нобеловата награда за икономика. Те бяха отличени за изучаването на въздействието на макроикономическата политика върху икономиката.
Финанси