Общините ще определят размера на местните данъци

Размерът на данъците за сгради и за автомобили от следващата година да се определят от Общинските съвети. Това предлага Министерството на финансите с промяна в Закона за местните данъци и такси.

При определянето на размера на местните данъци общинските власти ще трябва да се съобразят с долна и горна граница на налога.

За данъците върху недвижимите имоти, даренията, наследствата и покупката на имущества най-ниската ставка ще е в размер на тазгодишния данък, а максималната ще е двойна.

За 2008 година не е предвидено повишение на данъчните оценки на имотите.

При моторните превозни средства данъкът също има долна и горна граница. Общините могат да решат дали да запазят тазгодишната ставка или да я увеличат, като тя не може да е повече от три пъти по-голяма. Общините трябва да определят какви ще са местните данъци през следващата година до 29 февруари. Ако това не се случи до този срок ще се събират минималните им размери. Запазва се и възможността тези налози да се плащат разсрочено през 2008 година, както и 5-процентната отстъпка, ако бъдат платени изцяло. Първата вноска ще се прави от 31 март до 30 юни.

От догодина и патентният данък ще е местен налог. Тези, които се облагат с такъв ще са освободени от данък върху доходите. Приходите от патентна дейност през 2008 година са очаква да са 40 милиона лева. Това съобщи заместник-министърът на финансите Кирил Желев.

По думите му през 2008 година ще бъде въведен плосък данък от 10 процента, запазва се и 10-процентната ставка за данък печалба. Според данните на Министерство на финнасите заплата от около 300 лева получават 1,3 милиона данъкоплатци, а високи заплати – над 1500 лева са декларирали около 19 000 души. През 2008 година отпада и необлагаемият минимум, а нормативно признатите разходи се запазват, но с корекции.

Данъкоплатците, които през 2007 г. приспадат 60-70 процента от доходите си преди данъчно облагане догодина ще приспадат 40. Нормативното признатите разходи от 35 на сто се намаляват на 25. 10 процента остават за участващите в органи на управление.

Едноличните търговци ще плащат данък от 15 на сто за дейността си, а данъкът върху дивидента се намалява от 7 на 5 процента. Без промяна остава ставката за ДДС – 20 процента.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *