Осигуровките падат, ДДС – не

Министерският съвет одобри пакет от икономически мерки за възстановяване на българската икономика за периода 27 юли 2009 г. – 27 април 2010 г. Това съобщи правителствената информационна служба, цитирана от БТА.

Основните задачи са устойчивост на макроикономическата система чрез запазване на валутния борд и фиксирания курс на лева към еврото до влизане в еврозоната и активизиране на дейността за присъединяване на България към ЕRМ-2; поддържане на балансиран бюджет, всекидневна и упорита борба с фискалните кражби и данъчните измами; устойчивост на финансовата система чрез намаляване на неефективните разходи в структурата на държавния бюджет за 2009 г. с 15 на сто и повторно намаляване в края на 2010 г.; запазване на единната ставка на ДДС от 20 на сто към януари 2010 г.; прекратяване на корупцията в усвояването на еврофондовете; подобряване на системите за финансово управление и контрол; развитие на системата за финансиране и набиране на средства за здравеопазване и доброволни здравноосигурителни фондове; въвеждане на фискални датчици при отчитането на оборотите на бензиностанциите.

Цели се също подобряване на бизнес средата чрез намаляване на първоначалния капитал на търговските дружества на 2 лева, което вече е изпълнено; ускорено възстановяване на ДДС; намаляване на осигурителната тежест с два процента през 2010 г. и с по 1 на сто в следващите три години до общо 5 на сто за мандата на правителството; приемане на нови разпоредби на Закона за обществените поръчки; контрол по средствата, отпуснати от Българската банка за развитие към търговските банки, с оглед тяхното ефективно използване за бизнес кредитиране; ускоряване на съдебните производства по несъстоятелност; изменение на Закона за регулиране на стопанската дейност с цел въвеждане на прозрачни, недвусмислени и категорични правила за разрешителните и регистрационни режими.

Сред мерките е активизиране на аграрното производство чрез спиране на практиките за замяна на гори и промяна на тяхното предназначение, което е изпълнено; спешно акредитиране на идентификационната система за селскостопански животни; адекватно подпомагане на доходите на земеделските производители чрез стриктно прилагане на Схемата за единно плащане на площ; използване възможностите на Държавния поземлен фонд за оземляване на земеделските производители.

Предвижда се също изграждане на по-добра инфраструктура чрез оценка на икономическата рентабилност от АЕЦ „Белене“ и на нуждата от нови енергийни мощности на Балканите; преобразуване на държавните енергийни компании в публични дружества и листване на 15 на сто от акциите им на борсата; ускорено осъществяване на мащабните инфраструктурни проекти по оперативните програми „Транспорт“ и „Околна среда“. Правителството предвижда стимулиране на заетостта и социално подпомагане чрез увеличаване на размера на минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица до 420 лева; преориентиране на програмите от осигуряване на „временна“ заетост, към устойчива заетост на групите в неравностойно положение в реалната икономика; изграждане на единна информационна система за търсене и предлагане на работна сила, професионална квалификация и преквалификация. Мерките предвиждат икономика, основана на знанието, чрез утвърждаване на система за кариерно развитие и въвеждане на бонусни схеми на заплащане, обвързани с резултатите от учебния процес; подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия на базата на изследвания, финансирани от Фонд „Научни изследвания“; ефективно стартиране на системата за студентско кредитиране.

Предвижда се ефективно управление на средствата от еврофондовете чрез опростяване на процеса и документите за докладване на физическото и финансовото изпълнение на проектите; децентрализация на процеса на оценка и контрол на малки проекти; изграждане и поддържане на адекватен капацитет на Одитния орган за средствата от Кохезионния и Структурните фондове на ЕС; осигуряване на непрекъснат паричен поток към бенефициентите за сметка на средства от ЕС и съответстващо национално съфинансиране; ускоряване на обработката и плащанията по проекти, които до момента не са обработени; оптимизиране на работата на фонд ФЛАГ и увеличаване на средствата в него за подготовка на проекти.

Утвърдените от правителството мерки са обсъдени с народните представители, международните финансови институции и социалните партньори, съобщи пред журналисти заместник-министърът на финансите Ана Михайлова.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *