Отлив на българските туристи от местните курорти

Ранни записвания за ваканции в чужбина, силен интерес към курорти в съседните държави и прогнози, че все повече българи ще прекарат лятото зад граница, съпътстват официалното начало на туристическия сезон днес.
Голяма част от водещите туроператори за пътувания извън страната отчетоха, че тази година записванията при тях са с отчетлив ръст в сравнение с миналата. В различните компании увеличението започва от 10 на сто и стига и до удвояване, пише в. „Дневник“.
Ако прогнозите на представителите на туристическия бранш се сбъднат, „масовото изнасяне“ от великденските празници ще се повтори през лятото. Това ще обрече на неуспех обявената преди няколко месеца Година на българския турист, чийто замисъл беше да накара българите да почиват в страната си.
След като няколко сезона летният туризъм търпи затруднения заради презастрояването на курортите, натиск за смъкване на цените и спад на основните пазари, хотелиерите и туроператорите решиха да се обърнат към туристите сънародници и им „посветиха“ годината. Като цяло кампанията си остана на думи, признават в бранша.
Към очертаващия се провал на „българската година“ се прибавят и очакванията за труден сезон на международните пазари. Още преди месец големите туроператори обявиха спад на скандинавския и британския пазар, колеблив ръст на германския и увеличение на руските туристи .
Примамливо ниските цени в българските хотели са за дошлите по програмите на големите международни туроператори, докато българите плащат значително повече, защото не планират почивката си отрано. Бюджетът се натоварва и с допълнителни разходи – само за сравнение, четиричленно семейство трябва да плати на българския плаж между 30 и 50 лв. на ден за чадър, шезлонг и маса.
В Гърция тези екстри са включени в цената на хотела или са по-евтини. Конкурентните цени, по-доброто обслужване в чужбина, както и любопитството и желанието да се посетят непознати места – така от компаниите обясняват засилващите се предпочитания на българските туристи към отпуска в чужбина.
По информация на бранша и тази година българите масово ще почиват в Турция. Туристическите компании залагат на значителен ръст. „Он травел“ очаква да заведе с 30 на сто повече български туристи в сравнение с миналата, съобщи Ася Караманова. По думите на Гриша Костов от „Алфатур“ има много силен интерес към Анталия. Компанията вече е организирала първите групи за там, докато предното лято чартърните програми започнали по-късно. Сега фирмата е ангажирала по 840 места в самолети на седмица, докато през 2007 г. са били по 540.
Гърция също привлича много българи, като част от туристите сами уреждат престоя си там или ползват услугите на туроператорите само за настаняване в хотел. По думите на Ирина Найденова от „Александър тур“ тя е много посещавана и заради възможностите за пътуване с автобус, които компаниите предоставят.
Сред предпочитаните места за лятна почивка вече са се наложили Испания и Тунис. От „Алма тур“ съобщават за интерес към самолетните програми до Кипър и Малта. Привлекателна е и Хърватия. По информация на „Александър тур“ круизите също са спечелили почитатели.
Тенденцията на отлив на българските туристи от местните курорти отчитат и представителите на международните компании, които от години работят на тукашния пазар и наблюдават промените. „Българите откриха съседните дестинации и трудно биха се върнали“, каза Венцислав Танчев, който е представител на германския туроператор „Алтурс“ и на чешкия „Чедок“. Валентин Йосифов от „ТУИ България“ обаче смята, че тази тенденция, по думите му – „резултат на нормалното желание на хората да пътуват след падането на желязната завеса“, няма да е дългосрочна.
expert.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *