Половината богаташи с имоти не плащат данъци

50% от собствениците на луксозни имоти в София не си плащат данъците, заяви главният архитект на София Петър Диков по данни от първоначалния анализ на НАП.Данъчните започнаха да проверяват богаташите, след като заснеха с хеликоптер имотите им, и се оказало, че половината луксозни имоти в столицата са в нарушение, каза Диков в интервю за агенция КРОСС.

„Не са си извадили удостоверение за въвеждане в експлоатация и по тази причина не са се регистрирали да си плащат данъците. Там правим специална проверка и най-вероятно ще я направим чрез ЧЕЗ и „Софийска вода“, т.е. чрез сметките по ток и вода ще установим откога се ползват тези сгради и със задна дата ще установим и данъците“, уточни главният архитект. Той уточни, че по данъчния закон не е задължително да се въведе в експлоатация сградата, за да се искат данъците. В момента, в който започне да се използва, собствениците трябва да си плащат данъците, допълни обаче Диков.

Главният архитект съобщи още, че в същото време в София има много незавършени строежи.
„И за съжаление моите прогнози са, че ще има още повече както се развиват сега нещата в сферата на строителството и кредитирането. Немалко сгради ще останат просто така в една ситуация, в която не е ясно кой е собственикът, кога ще се завършат, ще се завършат ли изобщо. В същото време в тях има купувачи, които са си платили. Голям процент са си платили и целите жилища“, каза Диков.

Той изтъкна още, че има сгради, които не само, че не се завършват, а точно обратното.
„Т.е. една сграда, която има съвсем малко за довършване, има дограми и оборудване и започва да се разглобява лека-полека. Предприемачите, които са доставили дограмата, като не им е платил строителя си я взимат, взимат си вътрешни инсталации и т.н.“, уточни Диков.

Той призна, че в София има около 350 опасни сгради. Вече е приключил търг и има планирани само за 10-15 постройки, които да бъдат разрушени до края на годината.
„Проблемите ни с опасните сгради са в три посоки. Първата е чисто финансова. Това е, че трябва да се вземат пари за премахването им. Като приключи търга за избор на фирма пък, наемателите не желаят да напуснат. И трето – има опасни сгради, които са частни или пък са с неясен собственик и нямаме особено много механизми, с които да ги премахнем. Можем само да пуснем предписания“, поясни главният архитект.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *