Потребители и експерти поискаха равни права с банките

Потребители и експерти искат въвеждане на европейските стандарти на равнопоставеност в отношенията с банките. Седем задължителни реформи представиха от Асоциация „Активни потребители“ и Експертно сдружение „Глас“.

„От 2010 г. законът за потребителския кредит легализира едностранното повишаване на лихви и такси. Регулаторите – БНБ и КЗП, също са изобличавани многократно за съдействие на „клептобанкирането“ у нас“, обясни икономистът Любомир Христов.

Сред предложенията са: осигуряване на пазарен референтен лихвен процент, забрана на такса „предсрочно погасяване“, създаване на закон за финансов омбудсман, закон за фалит на физическите лица и учредяване на ефективен регулаторен орган извън БНБ.

Междувременно от Комисията за защита на потребителите излязоха с призив към потребителите да бъдат внимателни при избора си на кредит.

От комисията отчитат, че все повече хора се обръщат към фирми за бързи кредити поради затруднения да посрещат битовите си сметки, при спешни нужди, когато изпаднат във временна неплатежоспособност и по-рядко за извършване на ремонти и за почивки.

Много са и рекламите и обявите, които привличат вниманието на потребителите за получаване на „бързи пари“, които понякога са с непълни и неясни условия. От комисията напомнят на потребителите, че бързите кредити са скъпи и с високи лихви и да бъдат особено внимателни, когато решат да се възползват от подобни услуги.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *