Първите сто дни на Обама
Президентът Барак Обама пое поста в период, когато САЩ бяха изправени през разрушителна икономическа криза, натоварен със свръх високи очаквания, че неговото правителство ще успее да вдъхне нов живот на най-голямата икономика в света, информира ДПА.
Днес Обама отбелязва 100 дни в Белия дом. В САЩ това е своеобразен юбилей, когато се оценява представянето на новото правителство, а Обама все още не успява да осигури промяна в икономическите тенденции. Правителството обаче може да посочи забавянето на спада в производство, сектора на недвижимите имоти и финансите, отчетено през последните няколко седмици в САЩ и в света, което Обама нарече „искри на надежда“. Тези искрици се появяват след невероятните сътресения, на които бе подложено новото правителство през изминалите три месеца. Първата рецесия в световен мащаб след Втората световна война и до днес заема основното място в дейността на правителството на Обама и води до безпрецедентни държавни разходи, с които се цели обръщане на икономическите тенденции.
Общо кредитите, отпуснати от американското правителство, направените държавни разходи и предоставените гаранции, са за над 10 трлн. долара. Огромният размер на средствата обаче донесе на президента и неговия екип критики от всички страни. Консерваторите остро определиха мерките за стимулиране на икономиката като „намеса в европейски стил“, която увеличава дефицита по федералния бюджет до опасни нива. Други групи, включително носителят на Нобелова награда Пол Кругман, критикуваха Обама, че не харчи достатъчно, тъй като е необходимо да се направи повече, за да се компенсира силният спад на индивидуалното потребление. Министърът на финансите Тимъти Гайтнър понесе по-голямата част от критиките. През последните седмици обаче критиките намаляха. Финансовият сектор започна да показва признаци на подобряване, а Гайтнър оповести повече ключови подробности от плана си за възстановяване „Имаме право да сме окуражени“, каза Гайтнър в края на миналата седмица. „Все още обаче би било грешка да мислим, че сме близо до излизането от мрака“, допълни министърът на финансите.