Рецесията в Европа може да продължи две-три години

Две-три години ще продължи рецесията за икономиката на Стария континент, прогнозира финландският финансов министър Юрки Катайнен пред икономическата агенция Bloomberg. „Рецесията е много близо до някои страни в Европа, а може би ще се окаже, че всички европейски икономики са засегнати. Вероятно този процес ще продължи две-три години. Дори и да успеем да нормализираме световната финансова сфера, забавянето на икономиката ще продължи“, заяви Катайнен.
Забавянето на темпа на европейската икономика е резултат от кризата в САЩ, която донесе огромни загуби за банките и отписване на активи на стойност 660 млрд. долара. Тези сътресения принудиха повечето правителства да приемат спешни мерки за спасението на финансовите институции. Франция, Германия, Испания, Холандия и Австрия наляха общо над 1,3 трилиона евро, за да гарантират стабилността на банките.
Страните от еврозоната не „познават” рецесията от както беше създаден валутния съюз. Но всяка една от 15-те страни-членки е била засегната от тежки икономически кризи в предишните десетилетия.
В същото време Европейската централна банка има само една задача – да гарантира стабилността на цените. И в този момент като че ли се справят – ръстът на цените вече е ограничен. През юни инфлацията в еврозоната достигна до рекордните 4%, а през септември цените се покачват с 3,6% на годишна база. Икономиката обаче се сви с 0,2% през второто тримесечие, а анализаторите предричат застой през третото.
econ.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *