Ръст на чуждестранните инвестиции в България при общ спад в световен план през 2012-а
Българската агенция за инвестиции (БАИ) представи вчера своя Световен доклад за инвестиции 2013-а година. Традиционно БАИ съобщава препоръките на Световния доклад на фона на бизнес климата у нас.
Докладът сочи, че световният поток на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) е намалял през 2012-а година под нивото отпреди кризата, което се дължи основно на макроикономическата нестабилност и политическа несигурност за инвеститорите. През миналата година за първи път развиващите се икономики привличат повече ПЧИ от развитите страни. Възстановяването на ПЧИ, което започна през 2010-а и 2011-а година, ще отнеме повече време от очакваното, прогнозира докладът на БАИ. Докато световната икономика се възстановява колебливо и неравномерно, потоците от преки чуждестранни инвестиции могат да нараснат умерено през периода 2013-а/2014-а година.
Българската агенция за инвестиции обаче предупреждава, че ако структурните слабости в световната финансова система, слабият растеж в страните от ЕС, както и значителната политическа несигурност в области, важни за доверието на инвеститорите продължат, възстановяването на ПЧИ може допълнително да се забави.
Докладът отчита сериозния спад на входящите преки чуждестранни инвестиции в САЩ и Европа, като единственият регион, който бележи слаб растеж от 5%, е Африка.
Въпреки че инвестициите в световен мащаб спадат, преките чуждестранни инвестиции в България през 2012-а година отбелязват ръст спрямо 2011-а година, възлизащ на 1,478 млрд. евро, се посочва в доклада на БАИ. Това означава, че България продължава своето възстановяване след кризата, а икономиката й е конкурентоспособна в сравнение с другите развити държави. Най-голям ръст в привлечени ПЧИ отбелязва секторът на услугите – ръст от 125%. Наблюдава се спад в ПЧИ в добивната и преработвателната промишленост съответно с 30% и 38%.
България успява да задържа високо относително ниво на привлечени преки чуждестранни инвестиции на глава от населението, като основни инвеститори в страната са Люксембург – с инвестиции за 382 млн. евро (или 26% от общия обем)); Русия – с 225 млн. Евро (15%); Швейцария – с 212 млн. евро (14%); Германия – с 177млн. евро (12%) и Холандия – с 168млн. евро (11%).