Смяната на доставчика на ток ще става за 24 часа

Пакет от законодателни промени, свързани с по-бързата и лесна смяна на доставчика на ток, предлагат от CEER – Съвета на европейските енергийни регулатори. В своята „Бяла книга“, публикувана на форум в края на май, експертите препоръчват на Брюксел да разпише бърза и безплатна смяна на доставчика на ток. Новината бе съобщена от Института за енергиен мениджмънт.

Едно от основните предложения е до 2025 г. това да става в рамките на 24 часа. Така само за едно денонощие потребителите вече ще могат да получават електроенергия от друг доставчик. Според експерти в момента това отнема около 1-2 месеца. Таксите за клиенти, сменящи доставчика си, трябва да бъдат забранени, е записано в Бялата книга.

За да се избегне претоварване на потребителите, във фактурите следва да се представя само важна информация за сметките. Трябва и да се гарантира и поне двегодишен достъп до данните на всички клиенти независимо от типа на измервателните уреди, изтъкват от CEER. Така хората ще могат да видят черно на бяло как се е променяло потреблението им и съответно – сметките им преди и след смяната на доставчика на ток.

У нас няма особен интерес към смяната на доставчика на ток. Въпреки уверенията на правителството, че на практика пазарът на електроенергия в България е свободен, в действителност се оказва, че това не е точно така. Справка на Комисията за енергийно и водно регулиране показва, че в рамките на миналата година едва около 1000 битови потребители са сменили доставчика си.

Битовите потребители могат да изберат доставчик на ток, различен от трите големи ЕРП-та, ако търговец на ток им предлага по-изгодни цени. Плюс е и това, че хората няма да бъдат длъжни да се отказват от регулираните цени и могат отново да се върнат на контролирания от регулатора пазар. В България в последните години големите компании купуват ток от свободния пазар, докато малките фирми като цехове, фризьорски салони, баничарници и др. са на същите тарифи като домакинствата.

От министерството на енергетиката оправдават липсата на интерес към свободния пазар на ток с факта, че процесът обикновено е дълъг и може да отнеме и пет години, информира в.Сега. За да се опростят процедурите, ще бъде създадена специална пътна карта за либерализацията на пазара. С какво и как тя би помогнала на потребителите, не е ясно.

 

 

 

 

 

financebg.com

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *