Телекомуникационните фирми ще играят ключова роля в ерата на Интернет на нещата (IoT)

Сегментът, свързан с Интернет на нещата (IoT – Internet of Things) ще се радва на бърз растеж през следващите години, твърдят големите компании за проучвания в света. Според Gartner броят на свързаните устройства, включително компютри, смартфони и таблети, ще се увеличи от 4,9 млрд. през 2015 г. до 25 млрд. до 2020 г.

International Data Corporation (IDC) твърди, че пазарът на IoT ще нарасне от 1,9 трлн. долара през 2013 г. до 7,1 трлн. долара през 2020 г.

На фона на това мобилните оператори, производителите на чипове, доставчиците на интернет услуги и други компании по света все по-агресивно навлизат в света на Интернет на нещата, за да се възползват от предимството да са първи, посочва Лий Хюнг-хи, председател на Корейската асоциация на интернет на нещата по време на Mobile World Congress в Барселона.

Според него е налице нарастващ интерес към сектора в опит за получаване на водеща роля на един нов за всички пазар.

Важна роля играят телекомуникационните компании. Като пионери в ерата на интернет и мобилните услуги те притежават безценен набор от инструменти, които имат задачата да се справят с променливите желания и нужди на потребителите. Според експерта особено важно е, че телекомуникационните фирми имат и богат опит в предоставянето на свързващи услуги, което ще им позволи да отворят вратата към един изцяло нов свят от възможности в Интернет на нещата. Според Лий става дума за създаване на екосистема, към която всеки може да се присъедини, за да създава, доставя и споделя стойности.

Основната идея на Интернет на нещата е, че всичко може да бъде свързано, а телекомуникационните компании са единствените, които имат достатъчно опит в сферата на свързването. В момента мобилните оператори в много страни по света пускат своите 4G мрежи и се фокусират върху укрепването на своите мрежи, така че да осигурят по-добри условия за IoТ.

Така например телекомуникационните фирми в Южна Корея полагат всякакви усилия, за да запазят мрежите си достатъчно модерни и адекватни на следващото поколение мобилни мрежи и системи, или 5G.

Междувременно разпространението на персонализираните умни устройства се очаква да увеличи шансовете на телекомуникационните фирми да навлязат не само на корпоративните пазари, но и на потребителския пазар, насочвайки се към отделния потребител чрез Интернет на нещата.

Пазарът на IoT технологиите за безжично свързване на близки разстояния ще има все по-голямо значение през следващите години, коментира Лий. По думите му това е основната причина телекомуникационните компании също да се фокусират върху развитието на своите безжични персонални мрежи (PAN), използвайки технологии като нискоенергиен bluetooth (BLE) и безжичен интернет. Същевременно непрестанно се развиват и широкообхватни мрежи (WAN).

Ако безпроблемната връзка лежи в основата на екосистемата на Интернет на нещата, платформата ще служи за основен двигател, който задвижва цялата система, коментира Лий. Без платформа, която да дава възможност на всеки да реализира своите иновативни идеи и да създава нова добавена стойност, телекомуникационните компании ще бъдат обречени. Ето защо те трябва да изградят атрактивна платформа, за да успеят в ерата на Интернет на нещата, посочва експертът.

Според Лий идеалната платформа за Интернет на нещата трябва да поддържа едновременно фиксирани и мобилни мрежи. Тя трябва да е лесна за достъп и да предлага възможност за регистриране и управление на умни устройства, както и на техните приложения. Да не забравяме, че се нуждае от облачна инфраструктура, в която да се събират данните.

Подобна платформа ще позволи на различните играчи да предоставят на крайните потребители персонализирани услуги чрез комбиниране на техните идеи и технологии, независимо от устройствата, като по този начин ще насърчат благоприятния цикъл на пазара на Интернет на нещата. Нещо повече, телекомуникационните компании могат допълнително да разширят този пазар чрез интелигентни и персонализирани услуги, създадени благодарение на анализа на големи обеми от данни и събирани в мрежата и платформата.

По този начин Интернет на нещата ще може да се използва като важно средство за подобряване на производителността на редица индустрии, твърди Лий.

По думите му през последните 30 години телекомуникационните технологии са трансформирали живота на хората. Мобилните технологии в частност имат специално отношение към днешния живот, въртящ се около смартфоните, с които хората работят, играят и комуникират.

Според Лий в ерата на Интернет на нещата резултатите от иновациите са явни във всяка индустрия, благодарение на което различните сфери ще се свържат и ще оптимизират дейността си. Те ще се сближат значително и ще създават по-голяма стойност, предлагайки неограничени възможности.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *