Търговска война Русия -Турция + ползи за България

Сваленият руски самолет Су-24 на турско-сирийската граница обтегна отношенията между Русия и Турция. На дипломатическо ниво, руският външен министър Сергей Лавров се нахвърли с критики срещу Турция, но заяви, че страната му няма да воюва с Анкара. По-късно обаче турският премиер Ахмет Давутоглу, призна, че лично е дал заповед за свалянето на бойния самолет. Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че страната не иска ескалацията на напрежението между нея и Русия, но не може да „замълчи”, когато граничната й сигурност е застрашена.

Факти:

На 24 ноември изтребител на турските ВВС F-16 свали руски бомбардировач Су-24М, който според твърденията на Анкара, е нарушил нейното въздушно пространство в района на границата със Сирия.
Министерството на отбраната на Русия от своя страна твърди, че самолетът Су-24М се е намирал над сирийска територия и не е имало нарушение на въздушното пространство на Турция. Оцелелият пилот Константин Мурахтин твърди, че не е имало никакво предупреждение преди стрелбата.
След като прекрати военните си контакти с Турция, руското министерство на отбраната заяви, че изпраща в Средиземно море крайцер с противоракетна система, който ще унищожава „всички цели, представляващи потенциална заплаха“ за руските сили в Сирия.
Турският генерален щаб поиска възобновяване на редовните контакти с руските военни два дни след свалянето на руския бомбардировач край турско-сирийската граница.

Междувременно, Русия практически обяви търговска война на Турция. По най-груби изчисления загубите за турската страна само от туризъм и селскостопанска продукция възлизат на най-малко$5млрд.

На руската граница тази нощ възникнаха проблеми с пропускането на турските товари. Официално ограничения не са обявявани, но товарите биват задържани с различни оправдания. Още от вчера вечерта на някои контролно-пропускателни пунктове митничарите са започнали да задържат камиони с турска регистрация, без да дават обяснения, различни от “необходима проверка” или “мерки за сигурност”.

Русия обяви официално, че въвежда засилен контрол върхувноса на храни от Турция, който за първите 10 месеца на годината е за$1 млрд., съобщи в. „Коммерсант“. Руският министър на земеделието Александър Ткачьов аргументира допълнителните проверки с предишни нарушения на руските здравни норми от турските производители.

Руското правителство е поръчало на регулатора „Росселхознадзор“ да усили контрола върху доставките на селскостопанска продукция от Турция, както и да организира допълнителни проверки на руската граница и на производството в самата Турция. По негови думи, аграрното ведомство получава жалби от потребителите и отрасловите съюзи във връзка с безопасността на доставяните от Турция селскостопанска продукция и храни. „За съжаление, средно около 15 % от турската селскостопанска продукция не съответства на руските норми“, каза още министърът, цитиран от ТАСС.

Застрашен е и вносът на турски автомобилни части($0,44 млрд. за 2014 г.), което може да се отрази зле на руските автомобилни заводи.

Ембарго, като в случая с ЕС, САЩ, Австралия, Норвегия и Канада няма да има, поне в краткосрочна перспектива, посочва правителствен чиновник. Сега се отработва чрез кои механизми може да се ограничи вноса.

Руският президент Владимир Путин препоръча по-рано на сънародниците сида не пътуват до Турция. Ростуризъм всички големи туроператори са прекратили продажбата на почивни пакети за Турция, предаде Интерфакс. ТАСС съобщава, че руските туристи се пренасочват към Израел, дори Кипър и ОАЕ. От много години милионите руски туристи са основния източник за приходи от туризъм за Турция. Само през 2014 година 4.48 милиона руснаци са посетили Турция, като са донесли приходи в размер на$4 млрд.

Влиятелното бизнес ориентирано издание „Комерсант“ цитира високопоставени източници от държавните структури, че Русия има намерение да свали или да замрази за години наред въпросите навоенно-техническото сътрудничество с Турция. От администрацията на президента Путин вече обявиха, че мерките, които Москва ще предприеме спрямо Анкара, ще бъдат много „твърди“. В икономически план Русия, и в частност „Газпром“, могат да преразгледат целесъобразността на строителството на газопровода“Турски поток“, меморандумът за който беше подписан преди година в Анкара по време на посещението на президента Путин в Анкара.Москва ще подложи на щателен анализ всички руско-турските проекти, в това число и турската АЕЦ „Аккую“, се посочва в съобщение на Кремъл.

В допълнение руско-турски форум, насрочен за декември, бе отменен, съобщава ТАСС.

България и търговската война

Турция и Русия вероятно ще се разберат, но Турция ще загуби едно от нещата, за което работи от 10 години, да се превърне в енергиен хъб. Това заяви бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров по Нова тв. Намерението на Турия газът, който преминава през територията да се продава като нейна собственост едва ли ще се случи. Едва ли Русия вече ще го позволи, смята Овчаров и казва, че България е алтернативата. Ако нашите политици имат по-адекватна реакция, уточни той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *