Фалитът на КТБ повиши бюджетния дефицит за 2014 година до 5,8 на сто

Фалитът на КТБ повиши бюджетния дефицит на България за 2014 година до 5,8 на сто от БВП, по методиката на Евростат.

Европейската статистическа служба представи нотифицираните данни за дефицита и дълга на държавите членки на ЕС за 2014 година. За България европейската статистическа служба посочва дефицит от 5,8% от БВП, съобщи Министерство на финансите.

Разликата междупредварителните и окончателните данни в размер на 3%(2 489 млн. лв.) от БВП се дължи основно на промяна при секторното класифициране на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) като част от сектор „Държавно управление“.На 1 декември 2014 г. бе обявено, че държавата е отпуснала заем от 2 млрд. левана ФГВБ, който плати гарантираните депозити във фалиралата КТБ. Заемът е за 5 години и половина при лихва 2.95%.

До 2013 г. методологическите критерии поставяха ФГВБ в сектора на финансовите институции, без операциите по баланса му да оказват влияние върху дефицита на сектор „Държавно управление“.

Въпрекиревизията на данните за дефицитана България за 2014 г. не се очаква стартиране на процедура по прекомерен дефицит срещу страната ни, тъй като поетите от ФГВБ задължения през 2014 г. са свременен характери няма да имат отражение върху дефицита за следващи години.

В недалечното минало е имало подобни случаи, когато държави членки са регистрирали дефицит над референтната стойност, но поради отчитането на фактори с временен характер,ЕК не е откривала процедурапо прекомерен дефицит (Люксембург, 2010 г.; Финландия, 2014 г. и Белгия, 2015 г.), коментират от МФ.

Евростат оттегли изразените през април 2015 г. резервипо качеството на данните на България, се казва в съобщението.

Данните за БВП в случая са ревизирани на базата на разработени и внедрени промени в данните на националните сметки, свързани с включването на общи препоръки на ЕК.

Промяната в секторната класификация на ФГВБ е увеличил дефицита в подсектор „Централно управление“ с 3.1 на сто от БВП, като той е достигнал 4 867 млн. лв. – 5.8 на сто от БВП. Подсектор „Местно управление“ е с дефицит от 26 млн. лв. (0.03 на сто от БВП), като подсектор „Социалноосигурителни фондове“ реализира излишък от 67 млн. лева (0.1 на сто от БВП), съобщи НСИ.

Дългътна България за 2014 г. е в размер на 22 560 млн. лв., или 27 на сто от БВП.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *