ФОРЕКС ПАЗАР

Много хора не разбират финансовите новини, защото не владеят езика на бизнеса. Бик? Мечка? Щраус? Какво отношение има целия този зверилник към парите. Впрочем за тези хора има добри новини: речниковия запас на Уолстрийт е достъпен не само за випускниците на елитните финансови колежи. Удивително, но е факт, че няма нищо непонятно и тайнствено в този език. Нещо повече – инвестиционните банкери и брокери често използват думи, които всички знаят от детската градина. И така ето всички понятия, които се използват във „зоологическата градина“ на Уолстрийт.
Да ги научете не представлява никаква трудност
 
„Въшливото куче“ (A Dog With Fleas)
На киноманите може би е познат цитата от филма Уолстрийт (Wall Street): „това е въшливо куче синко.“
Така главният герой на филма Гордан Греко разяснява на младия брокер Бат Фокс, същността на една от разновидностите на финансовите инструменти. „Кучета“ наричат неефективните инструменти. За играчите на пазара, „куче“-това обикновено е ругатня и много малко инвеститорите се интересуват от подобни книжа. Съществува цяла пазарна теория, която се нарича „кучетата на Дау“ (dogs of the Dow), съгласно която си струва да се купуват инструменти, които са с най ниска доходност в индекса Dow Jones. Друг пример- купувайки най-непечелившите акции в рамките на индекса, инвеститорите разчитат, че ще получат доходност от 13 % за 15 години.
 
„Мечка“ (Bear)
Терминът мечка се отнася за определени условия на пазара. Биковете и мечките са най известните финансови термини от Уолстрийт. Мечи се нарича пазар, като правило изпълнен с песимистични настроения и негативни очаквания и падащ с 15-20 % най малко в продължение на два месеца. Най яркия пример за такъв пазар е колосалното пропадане през 1929 наречено Велика депресия. За съжеление показателите през 2008 са много близки от тези през 1929 г. Сериозните пазарни и кредитни балони, започнали да се надуват в началото на първото десетилетие на 21 в.се спукаха още през 2007 г. Рязкото понижаване на равнището на кредитиране, доведе до негативни последствия за икономиката и пазарите от цял свят. Уязвими компании, като Bear Sterns и Lehman Brothers, изчезнаха от финансовата арена. Пазарните показатели на всички световни страни преживяха съществени спадове. Правителствата започнаха мерки за спасение на много банки и компании за да избегнат световна финансова катастрофа.
Единна ясна стратегия за действия в условията на мечи пазар не съществува, но много специалисти по финасни мислят, че понижаващите се пазари са част от нормалните икономически и бизнес цикли. За дългосрочните инвеститори такъв пазар дава възможности да се придобият книжа на ниски цени. Други специалист препоръчват да се продава по време на мечи тренд и да се увеличават кеш запасите, докато пазара не достигне своето дъно.
 
„Бик“ (Bull)
Бичи се нарича пазар в рамките, на който цените на акциите уверено растът, а инвестициите във фондовете се увеличават и увереността на играчите е много голяма. Отначалото на 1990 до ранната 2000 година пазарът в САЩ преживяваше бичи времена. Например акциите на Cisco Systems (Nasdaq: CSCO). В тези времена компанията се развиваше с гигантски темпове по време на интернет бума и съвкупната доходност на нейните книжата от 1990 до 2000 достигна умопомрачителните 75 000 %. Подобен ръст се наблюдаваше и при американската America Online (AOL), като доходността на акциите само за половин година достигна 470 %. В условията на бичи пазари, обикновените инвеститори могат да забогатеят не по-малко от инвеститорите гуру. За такива времена се казва, че и магаре да вържеш на борсата и то ще спечели.
 
„Щраус“ (Ostrich)
Нарича се инвеститор, който бездейства в ситуация, когато положението на нещата на пазара, може да донесе вреда на неговото благосъстояние. Например, ако американската комисия по ценни книжа започне разследване на някоя компания, то тези новини са неблагоприятни за акцията на компанията. Въпреки това, щраусите игнорират подобни новини. Ефекта на щрауса се нарича състояние, когато инвеститорите просто заряват главата в пясъка, надявайки се на по добри времена. Най-често такова поведение се наблюдава при мечи пзари, когато инвеститорите преживявят голям финансов стрес.
 
„Свиня“ (Pig)
Наричат се инвеститори, при които алчността затъмнява разума. По думите на финансовия гуру Джим Крамер, биковете правят пари, мечките правят пари, а свинете отиват на клане. За свинете 100 % доходност на година – това не е достатъчно добре. В резултат, такива инвеститори заемат на заем пари или ипотекират собственост да купят повече акции, надявайки се да получат печалба. Клането започва, когато пазра рязко пада и всички първоначални печалби се изпаряват.
 
Овца (Sheep)
Това е инвеститор, който няма ясна цел и стратегия. Той просто следва чужди съвети и често изпуска добри възможности. Например инвестирането през 1990 година в инструменти с фиксирана доходност. „Овцата“ ще изпусне ползи, дадени от бичия пазар. С други думи, „овцата“ може да бъде изядена от „биковете“или „мечки“, ако не е на правилната страна на пазара.
Не мислете, че ни ви е познат жаргона на Уолстрийт, въпреки, че не работите там. Този език Ви дава повече знания за животинския свят, а не за инвестициите и думите, които се използват на улицата или в детските градини по нищо не се различават по думите, които използват финансовите акули.
 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *