Хампарцумян: Спасяването на КТБ е 50% популизъм и 50% наивизъм

„Намерението на ГЕРБ и ДПС да спасяват Корпоративна търговска банка е 50% популизъм и 50% наивизим”, коментира по Нова ТВ председателят на Асоциацията на банките Левон Хампарцумян.

„Ситуацията с КТБ е като някой да умре в болница, но през следващите 30 дни да не го погребваш, защото някой може да измисли начин да бъде съживен”, допълни той.

„Дори решението на Временната бюджетна комисия е много условно и то претърпява трансформации във времето. Истината е, че имаме закон и институционални отговорности по казуса КТБ и ако сме правова държава, би трябвало да следваме този закон. Законите се пишат преди да се случи нещо. Ако се пишат след като се случи нещо това не са закони, те са декрети в стил Владимир Илич Ленин”, допълни банкерът.

„Дори КТБ да заработи отново тя много бързо отново ще има проблеми с ликвидността, тъй като всички вложители ще си изтеглят парите от нея“, коментира Хампарцумян.

Той уточни, че ако идеята е банката да се спаси с държавна помощ, това трябва да се разреши от ЕС, а преди да се пусне в КТБ чуждестранен инвеститор, той трябва да се проучи. „Ако се водим от икономическата логика, КТБ трябва да отиде в несъстоятелност“, каза специалистът, като сподели, че банкерите са предполагали, че в банката на Цветан Василев нещата не са наред, но не са подозирали мащаба на проблема.

„КТБ не е управлявана като банка, а като касичка на империя”, пък коментира по Нова ТВ икономистът Георги Ангелов.

„Не е възможно КТБ да се спаси, освен ако инвеститорите не дадат 5 милиарда лева в брой”, смята икономистът.

„Спасяването на КТБ ще струва милиарди на бюджета. Ако спасим КТБ, нашият бюджетен дефицит ще стане 8 или 10%, по-висок, отколкото по време на хиперинфлацията”, твърди Георги Ангелов.

Той е убеден, че фалитът на КТБ няма да струва нищо на бюджета.

„Гарантираните влогове ще се изплатят от Фонда за гарантиране на влоговете, с държавна гаранция той ще вземе заем и след това ще си го връща”, подчерта Ангелов.

„Депутатите от бюджетната комисия смятат, че като променят някаква запетайка в закона ще спасят КТБ. Това не може да стане. Банка, която има 70 % лоши кредити и са необходими 4,8 милиарда лева, за да се оздрави, не се спасява с промяна на думи в закон. Тя е във фактически фалит”, каза още той.

Според икономиста Емил Хърсев подготвяното решение на Народното събрание ще е една поредна отсрочка.

„Това е като организъм в кома, на изкуственото дишане. Той се поддържа изкуствено жив.

Ако настъпи спасяване на КТБ, тоест инвестиции на външни средства, ще е по-добре. По-добре е спасителят да дойде с пари, ако дойде. Това е по-евтиният вариант”, смята той.

Междувременно протест срещу възстановяване на модела „Кой“ се организирав социалната мрежа „Фейсбук“. Той е планиран за 31 октомври от 18.30 ч. пред парламента, като до момента своето присъствие са заявили над 1300 души.

Организаторите на групата във „Фейсбук“обясняват, че става въпрос за национален протест „срещу проекта за решение на ДПС и ГЕРБ за узаконяване на беззаконието и наливане на народни пари в КТБ“. Проектът ангажира парламента „в срок до 6 ноември да приеме промени в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предприема действия по оздравяването на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина“, уточняват организаторите.

Искането за протест е свързано с решението на временната парламентарна по бюджет и финанси, която в сряда реши, че до 6 ноември Народното събрание трябва да приеме законодателни промени, които да накарат БНБ да оздравява банки с отрицателен капитал, каквато се явява и Корпоративна търговска банка.Срещу това решение гласуваха депутатите от БСП лява България, както и от Реформаторския блок.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *