Цената на петрола няма да надхвърли 60 долара в следващите две години
Цената на петрола ще се задържи на стабилно ниво между 50 и 60 долара за барел в следващите две години. Такъв е най-вероятният сценарий за развитието на пазара на черно злато до края на 2015 г., както и за следващата 2016 г. Това коментира финансистът Генади Гешев по време на мастър клас „Как да се печели от петрол през 2015 г.“, организиран от ЕЛАНА Трейдинг.
По думите на експерта за да се задържи цената на петрола в този диапазон, не трябва да има сериозни промени в настоящата ситуация в световен мащаб.
„Това означава, че САЩ трябва да продължи да увеличава своите запаси на черно злато, а страните-износителки от ОПЕК да поддържат високо предлагане“, обясни експертът.
„В допълнение за изпълнението на този сценарий слабият икономически растеж в глобален мащаб трябва да се запази на фона на забавяне на производството в Китай“, допълни той.
Значително по-малка е вероятността суровината да поскъпне до 80 долара за барел в следващите месеци и да удари 100 долара за барел в края на 2015 г.
По думите на Гешев тази възможност изглежда доста нереалистично. За да се изпълни тя, на първо място от ОПЕК трябва да намалят добива си.
Друга предпоставка за значителното поскъпване на петрола през тази година е ускоряване на потреблението на ресурса. Според него обаче това би бил малко вероятен сценарий заради лошото състояние на китайската икономика в момента, където растежът е значително по-малък за разлика от този през предходните години.
„Евентуално отпадане на санкциите срещу Иран от страна на Запада може да доведе до краткосрочно поскъпване на петрола“, обясни финансовият анализатор Цветослав Цачев.
По думите му страната може да увеличи добива си от 1 на 3 млн. барела, ако отпадне забраната за износ на черно злато. Той обаче добави, че това реално би било трудно постижимо, тъй като държавата се нуждае от сериозно обновяване на съоръженията за добив, което ще отнеме поне 3 години.
„Ниска е и вероятността цената на петрола да падне под 40 долара за барел през 2015 г.“, смята Генади Гешев.
Той обясни, че за да се случи това, е необходимо страните от ОПЕК да продължат с агресивната си политика и да повишат сериозно предлагането на световните пазари. От друга страна от САЩ трябва да увеличат добива си на ресурса.
Според Цветослав Цачев излишъкът на петролния пазар ще се запази до 2019 г.
„Той се продължи и ще е налице през всички тримесечия до края на настоящата година. Прогнозите са дори излишъкът да се задържи и през следващите четири години“, коментира експертът.
Финансовият анализатор обясни още, че през 2015 г. може да има слабо намаление на добива на петрол в САЩ.
„Бизнесът там обаче не усеща толкова драматично намалението на цената на петрола“, допълни Цачев.
По неговите думи обаче инвестициите в сектора ще вървят надолу и ще се запазят слаби и през следващата година.
„60 долара за барел е ключовото ниво, което ако бъде прескочено, инвестициите ще тръгнат нагоре“, твърди експертът.
В по-дългосрочен план според прогнозите близо половината от петрола, търгуван на световния пазар, ще идва от Близкия Изток и Южна Америка. До 2020 г. се очаква арабските страни да осигуряват до 20 млн. барела дневно, като продължават да държат ниски цени от около 30 долара за барел.
Същото количество може да бъде осигурявано и от офшорното производство в Латинска Америка, като там цената ще е по-висока с над 10 долара.
Според прогнозите Русия и САЩ ще продължават да бъдат едни от основните играчи на пазара на петрол в следващите 5 години. Очакванията са те да изнасят по 10 млн. барела дневно. Руският петрол ще се продава по-скъпо в рамките на над 50 долара за барел.
„Оскъпяването там идва не толкова от добива, а от транспорта на ресурса. Въпреки това Русия ще остане конкурентен производител“, каза Цветослав Цачев.