1% ”наказание” при предсрочно погасяване

Между 0.5 и 1 процент от стойността на кредита ще бъде наказателната такса, ако потребителят го върне предсрочно. Това предвижда европейска директива, която трябва да бъде въведена в националното законодателство до май 2010 година. Промените бяха представени от Кръстьо Преславски, който е асистент на еврокомисаря по защита на потребителите Меглена Кунева по време на дискусия на тема “Промени в законодателството за защита на потребителите на финансови услуги“, организирана от списание b2bnews.

Размерът на наказателната такса ще се определя в зависимост от това колко време остава до края на договора за погасяване на кредита. В същата директива се предвижда задължението на банките да дават ясна, точна и разбираема информация за условията на кредитите, които предлагат, както и да няма скрити такси за различните финансови услуги на банките.

Основната цел на европейската директива е да защити интереса на потребителите, но при предсрочно връщане на кредит, банките трябва да получат справедливо обезщетение, според Кръстьо Преславски. Обезщетението не може да надхвърля един процент от сумата на предсрочно погасения кредит, ако периодът за кредита надхвърля една година между това, което предварително се погасява. Ако периодът не надхвърля една година, обезщетението не може да надхвърля 0.5% от предсрочно погасения кредит, обясни Преславски.

Банките се задължават да дават пълна, ясна и точна информация за условията по кредитите и в рекламите, и в самите споразумения с клиентите. Не да сравнявате круши с ябълки, а цифри, които означават едно и също нещо, допълни експертът. Целта е хората да могат лесно да съпоставят предложенията на различните банки и да няма т.нар. скрити такси, които оскъпяват много кредита.

Преславски цитира изследване, според което повечето хора, които отиват в банка, вземат решението си на базата на информацията, която получат там. С две думи – всеки от нас вярва на банковия служител, както вярва на личния си доктор, каза ощеекспертът. Според Преславски в момента няма единен вътрешен пазар на финансови услуги в Европа. Новата директива обаче ще спомогне потребителите да избират най-добрите условия не само между банките в собствената си страна, а и в целия Европейски съюз. Недопустимо е кредитополучатели да загубят имуществото си само заради дребен шрифт в договорите им с банки, на който не са обърнали внимание, коментира той. Част от страните от ЕС вече са въвели законодателно и прилагат на практика изискванията на директивата, приета от ЕК още миналата година, докато у нас проектът на Закон за потребителските кредити още не е внесен за обсъждане в Народното събрание, изразиха безпокойството си от екипа на Кунева. Закъснението на въвеждането на закона у нас, от една страна, ощетява потребителите, а от друга – може да доведе до финансови санкции за страната ни от ЕК.

Целта на директивата е потребителите в Европа да имат възможност да правят по-информиран избор, когато теглят потребителски кредити. Документът задължава кредитните институции, отпускащи потребителски кредити, да осигуряват стандартна и съпоставима информация за потребителите в целия ЕС, които теглят заем. Съгласно новите правила потребителите ще получават сигурен достъп до основни факти и цифри по искания кредит. Информацията в кредитните оферти за потребителите (лихвени проценти, размер, брой и честота на плащанията, задължение за сключване на застраховка или санкции за просрочка), ще бъде предоставена в съпоставим в целия ЕС вид, наречен Европейски информационен формуляр за кредитиране. Ще има също така нов, единен за целия ЕС метод за изчисляване на годишния лихвен процент, така че потребителите да могат да видят истинската цена на кредита. Така всеки потребител може да прецени коя банка отпуска най-изгоден кредит в определен момент не само в неговата страна, но и в целия ЕС, обясни Преславски.

Директивата се отнася за кредити в размер от 200 евро до 75 хил. евро за срок над един месец.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *