10 професии на бъдещето

Нуждите на пазара на труда се променят непрекъснато в различни етапи от развитието на човечеството. След индустриалната революция редица професии изчезнаха и бяха заменени от машини. Същото се случи и с масовата дигитализация в съвременния свят – редица работодатели вече нямат нужда от хора, които приемат, обработват и систематизират данни на хартиен носител.

Специалисти от Канейдиън сколаршип тръст план (CST) направиха изследване и обявиха появата на 10 нови професии, които най-вероятно ще бъдат актуални през 2030 година. Погледът в бъдещето изисква наличие на голяма доза креативно мислене и въображение. Прогнозите обаче са важни не само за бизнеса, но и за образователните институции, които вече трябва да възпитават младите хора не в конкретни умения, а да развиват различни качества в тях, за да ги направят гъвкави и приспособими. Сред тях са работата в екип, даването на идеи, умението да търсят и обработват информация. Ето и професиите на бъдещето.

1. Носталгисти – това ще са интериорни дизайнери, които ще помагат на възрастните хора да обзаведат дома си в стила на любимото си десетилетие. Без значение дали става въпрос за дневна от 1980 година или кухня от 1950 година, носталгисти ще помагат на баба и дядо да си спомнят с умиление за младините си. Интересното при този кариерен избор е, че специалистите ще трябва да съчетават познания по история, архитектура, интериорен дизайн и дори психология, за да бъдат възможно най-успешни. Фактът, че и в България изключително успешно мина нов риалити формат, посветен на музиката, културата и икономиката на предишните десетилетия, а в социалните мрежи има редица сайтове, които събират спомени и снимки от социализма, означава, че носталгистите скоро може да се появят и у нас.

2. Хирург – докторите, особено специалистите в хирургията, винаги ще бъдат нужни на обществото. Бъдещето обаче предлага много по-различни методи за упражняване на тази професия. През 2030 година операциите ще се извършват дистанционно от подготвени специалисти, които ще си служат с контролери, вместо със скалпел. Роботизирана ръка ще извършва физическата операция. Вече има тестове на подобни системи. Специалистите ще трябва да имат познания не само по медицина, но и по роботика и телекомуникации. Благодарение на това ново приложение на телемедицината няма да страдаме, че около нас няма добри хирурзи – нужно е наблизо да има операционна и подготвен екип, който да съдейства на дистанционния лекар.

3. Специалист по възвръщане на естествения облик на природата – зад това дълго наименование стои една идея, която назрява доста отдавна. Антропологичната дейност променя до неузнаваемост облика на природата и този процес трябва не просто да се спре, но и да се започне обратен. Задачата на този вид специалисти ще бъде да премахват ненужни пътища и сгради например, и да възстановят предишния вид на околната среда на конкретното място. Хора, заинтересовани от селското стопанство и околната среда, биха били отлични специалисти.

4. Отпадъчен дизайнер – тези дизайнери ще се занимават с нещо повече от резциклирането. Те ще придават живот на никому ненужни боклуци. Английският термин „ъпциклиране“ (upcycling) означава да използваш отпадъци и да подобриш предназначението им. Стремежът ще бъде новите продукти (и производството им) да бъде възможно най-ефективно, за да се пестят средства. Специалистите ще трябва да имат опит в материалознанието, инженерството и индустриалния дизайн. В Германия подобна професия вече набира скорост, но засега тя се занимава с реновирането на стари мебели.

5. Експерт по опростяването – тази абстрактно звучаща професия ще бъде в бизнес сферата и нейната цел се изразява в това да се редуцира броят на бизнес операциите или да се опрости работа в определена област. Кадрите, които биха били подходящи за тази работа са на „ти“ с математиката и познават до съвършенство междучовешките отношения. Такива експерти биха спестили значително количество пари на работодателите си.

6. Здравен навигатор – често се случва пациентите или техните роднини да не са наясно със здравната система. Навигаторът ще разяснява всичко – от клинични пътеки до медицински операции. Немаловажна част от задълженията им ще бъде да оказват подкрепа на скърбящите близки на починали пациенти или да помагат на хората да се справят със стреса, причинен от заболяванията им. Перфектните специалисти ще имат медицинските познания на доктор и нежността и вниманието на социален работник.

7. Терапевт на пенсионери – с увеличаването на средната продължителност на живота, логично е да се повиши и желанието за планиране на старините. Специалистите, упражняващи тази професия, ще бъдат нещо като съветници на пенсионерите години, преди те да починат. Дейността им ще включва да бъдат директни, но и внимателни, когато става въпрос за смъртта на клиентите си.

8. Виртуален интегратор – игрите са отличен инструмент за придобиване на нови знания от представители на всички поколения. Затова експертите по интегриране на виртуалната реалност в живота ще съчетават всекидневните дейности с игрите. По този начин обикновени и досадни дейности ще бъдат не само автоматизирани, но и по-забавни. Възможно е и друго приложение на експертите – изготвянето на игри, които да помагат на хората да се справят с травматични преживявания. Специалистите трябва да са добре подготвени в областите на мотивацията и човешкото поведение при игри. Също така те трябва да могат да направят прехода от виртуалния към реалния свят, така че инженерните познания няма да са излишни.

9. Съветник по роботите – с нарастващата роля на роботите в нашия живот, заможните хора ще могат да си позволят роботи, които да изпълняват ролята на техни слуги или асистенти. Тези хора, ще имат нужда от съветник, който да им предложи точния модел за техните нужди. Необходимите познания ще бъдат подобни на тези на семейните съветници сега – добро разбиране на социалната работа, социологията и семейните отношения. Също така обаче ще е нужно и разбирането на маркетинга и роботиката.

10. Медия ремиксър – тази професия развива работата на DJ-ите и VJ-ите. Тези специалисти ще съчетават музика, видео, снимки и анимирана реалност, за да създават продукти за най-различни дейности – от маркетингови кампании до сватбени забавления. Ремиксърът трябва да може да се справя с по няколко проекта едновременно и най-вероятно ще работи на свободна практика. Специалистите трябва да бъдат много креативни и предприемчиви хора, с компютърни и маркетингови познания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *