15 страни ще работят за единен газов пазар

15 страни от ЕС и Енергийната общност се договориха да работят заедно за ускоряване на изграждането на липсващите газови инфраструктурни връзки.

Те обединяват усилията си за разрешаване на оставащите технически и регулаторни проблеми, коитовъзпрепятстват сигурността на доставкитеи развитието на напълно интегриран и конкурентен енергиен пазар в региона, съобщава пресслужбата на ЕК.

Меморандумът за разбирателство, с който официално се дава началото на тази инициатива, беше подписан днес в Дубровник.

Той ще прокара пътя за по-тясно свързване на енергийните пазари на ЕС и Енергийната общност. Чрез създаването на стабилна регулаторна и пазарна рамка меморандумът ще допринесе за подобряване на инвестиционния климат в участващите страни и територии в ЕС и Енергийната общност.

„Този регион е много важен за Европа, особено по отношение на сигурността на енергийните доставки. Подобряването на инфраструктурата чрез осъществими проекти е от решаващо значение за разнообразяването на енергийните ресурси и за укрепване на устойчивостта на региона на сътресения в доставките.В това отношение от ключово значениее сътрудничеството между страните в региона. ЕК подкрепя този процес, особено в рамките на стратегията за енергиен съюз“, заяви Марош Шефчович, заместник-председател на ЕК, отговарящ за енергийния съюз.

Съвместната работа в рамките на инициативата за свързаност на газопреносната система в Централна, Източна и Югоизточна Европа ще бъде насочена не самовърху изграждането на нови газопроводи, но и върху оптималното използване на съществуващата инфраструктура, например чрез създаване на възможности за обратен поток.

Някои инфраструктурни проекти в региона, например Трансадриатическият газопровод (TAP), терминалът за втечнен газ и системата за отвеждане на газ в Хърватия, укрепването на системите в България и Румъния, междусистемните газопроводи между Гърция и България и между България и Сърбия са определени като водещи проекти в плана за действие, приложен към меморандума.

Те ще допринесат за разнообразяването на източниците на доставки, като крайната цел е всяка държава в региона да има достъп до поне 3 различни източника на газ.

Инфраструктурните проекти трябва да бъдат финансирани от участниците на пазара, но когато е необходимо, с оглед на тяхното навременно завършване, страните по инициативата ще обмислят участието на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

Организаторите на проекти са насърчени да се възползват от възможностите, предлагани от новия Европейски фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ).

Меморандумът за разбирателство и планът за действие към него бяха подписани от заместник-председателя на Европейската комисията Марош Шефчович, от европейския комисар Мигел Ариас Канете и от министрите на енергетиката и техните представители от Австрия, България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия, Албания, Македония, Сърбия и Украйна (Босна и Херцеговина и Молдова ще ги подпишат по-късно).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *