22% от младежите у нас не работят, не учат и не се квалифицират

Проучването е направено от изследователска агенция EСТАТ в периода 1-17 септември 2014 г., а дискусиите с фокус групите – на 7 и 21 ноември и на 4 декември миналата година, съобщава БТА.

Загубите за икономиката ни са за близо 2 млрд. лв. годишно, а щетите откъм човешки потенциал са още по-големи според изследването.

Делът на младите хора, които в училищна възраст не се занимават с обучение или заетост, е малко под 11 на сто, а сред по-големите достига 28 на сто. Сред 15-24 годишните у нас има 167 670 млади хора, които не за заети и не участват в никаква форма на обучение.

Данните на НСИ от последното преброяване показват, че 1,2 на сто от населението на възраст над 7 години никога не е посещавало училище. Съществен дял в групата са и младите хора, отпаднали преждевременно от образователната система. Според изследването общо 47 на сто от младежите, които не се занимават с нищо са прекъснали обучението си преди завършване на средно образование, а всеки четвърти е напуснал училище преди да е приключил с основното си образование.

Младите хора със завършено средно образование, които нито работят, нито учат са 48 на сто от всички в групата, а тези, които започват да учат във висши училища, но поради някаква причина прекъсват образованието си, са 0,4 на сто. Пет на сто са пък тези, които са със завършено висше образование. Те остават извън пазара на труда, защото не успяват да намерят подходяща за квалификацията си работа или не са доволни от заплащането.

Националното изследване показва, че 51 на сто от младите хора в групата необхванати от обучение и заетост са от ромската и от турската етнически групи. 63 на сто от младите хора, които не учат, не работят и не се обучават, живеят в села и малки градове.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *