4 правила, които да следвате в семейния бизнес

Семейният бизнес има и плюсове, и минуси. От една страна, можете напълно да се доверите на хората, с които работите. От друга – ами максимата „Не смесвай личния с професионалния живот!“ се е появила с причина. Фамилните връзки, неизбежно натоварени с допълнителен оттенък от емоции и предистория, могат да провалят бизнеса. От Entrepreneur обаче представят 4 правила, следването на които ще помогне за успеха на семейното начинание.

1. Създайте ясно обособена йерархия. Особено важно за фамилния бизнес е наличието на ясна структура на работните позиции и общо разбиране по отношение на това кой с какво се занимава. Бизнес динамиката е различна от семейната динамика. Трябва да се знае, че таткото може да е собственик на компанията, но дъщерята отговаря за сектор продажби. Ако останалите служители извън семейството не са наясно кой за какво отговаря, те могат да объркат целия работен процес.

2. Поддържайте деловия тон. Не можете просто така да нахвърляте на бизнес партньорите си в семейството важни корпоративни новини по време на съботния обед или на рождения ден на баба ви. Насрочвайте периодични работни срещи, на които да споделяте и обменяте информацията. Поставете близките си в реална фирмена среда, в която ще могат да изказват притесненията и възраженията си, свързани с бизнеса, и да задават въпроси.

3. Правете парични компенсации. Ако стартирането на семейния бизнес не е успяло да набере достатъчен бюджет и сте платили по-малко от очакваното на членовете на семейството – компенсирайте ги. Мотивирайте ги, като им дадете обещаното и дори малко повече. Не забравяйте обаче, че заплащането трябва да е според извършеното, а не според семейната обич. По-добре се посъветвайте с финансовия консултант на фирмата.

4. Създайте наследствена схема. Искате някой да продължи делото ви, нали? Определете кой ще ви наследи. Данните от американско проучване върху фамилния бизнес сочат, че само 30% от наследствените фирми доживяват до второто поколение на рода. Изберете кой ще е следващият лидер от семейството ви и си намислете за всеки случай план Б. Често първият избор на човек от фамилията се оказва по-неуспешен от очакваното.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *