75% от българите смятат, че страната не е готова за еврото

Основната част от гражданите от „новите“ членки на Европейския съюз (почти 80%) са на мнение, че страните им не са готови за влизане в еврозоната, но пък в повечето от тях желаещите да се присъединят към валутния съюз са повече.

Готова ли е страната ви за членство в еврозоната?

Последното проучване на Евробарометър показва, че най-голяма е подкрепата в Румъния – 68% от гражданите. На обратния полюс е Чехия, където 70% от анкетираните са против еврото да замени националната им валута. В същото време обаче броят на желаещите да влязат в еврозоната расте най-значимо в Чехия – с 13 процентни пункта спрямо проучването през 2014 година до 29%.

Данните за България показват, че 75% от анкетираните са на мнение, че страната ни не е подготвена да влезе в еврозоната. Въпреки това 55% (увеличение от 4 пункта спрямо предходното проучване през 2014 година) от участвалите в проучването подкрепят влизането ни в еврозоната.

Повечето българи обаче смятат, че това трябва да бъде отложено във времето – 36% очакват влизането ни във валутния съюз да стане към 2019 – 2020 година. 12% залагат на дата след 2020 година. За 2% от българите страната ни никога няма да влезе в еврозоната.

Проучването на Евробарометър обхваща седем държави от общността – новите членки България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша и Румъния и за първи път Швеция. Досега проучвания на обществените нагласи за възприемането на единната валута в Дания и Великобритания не са правени – и двете страни се възползват от възможността да не участват в общата европейска политика в тази област.

Проучването на Евробарометър показва, че в Швеция все още превес имат гражданите, които не желаят страната им да стане част от валутния съюз – 66%. Негативно настроените към съюза са и поляците – 53% не желаят да приемат еврото.

Интересен факт е, че намалява делът на хората, които смятат, че приемането на еврото ще има позитивен ефект върху икономиката на страната им – общо 41%, което е с 3 процентни пункта по-малко спрямо данните от аналогично проучване, проведено през 2014 година. Съответно с 3 процентни пункта (до 53%) се повишава броят на анкетираните, които посочват, че еврото ще се отрази негативно на развитието на страната им.

Тенденцията у нас пък е обратна – с 4 процентни пункта (до общо 40%) расте делът на хората, които смятат, че приемането на еврото ще се отрази благоприятно на страната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *