75% от запитванията в британска недвижима агенция са за България

Три от всеки четири запитвания, които са постъпили в базираната в Лондон брокерска компания за недвижими имоти Dosop през 2005 г., са били свързани с инвестиционни възможности в България, съобщава Марк Тод от компанията, цитиран от Telegraph.co.uk.

Като главна причина за този интерес, логично се посочват атрактивните цени, наред с предстоящото присъединяване на страната към ЕС. Изданието коментира, че апартамент с една спалня, закупен преди две години и половина в Равда за 20 хил. лири, в момента струва около 45 хил. лири. Положително е и влиянието на увеличаващия се брой авиокомпании, които предлагат полети до България. Такава е British Airways, която стартира полети до Черноморието през април, което се очаква да повлияе на нивата на наемите в региона.

По думите на Марк Тод от Dosop обаче тревожен е фактът с презастрояването като в Слънчев бряг например.

„Има предлагане на редица имоти, към които няма интерес“, казва той. Според него условията за ипотечно кредитиране в България са много изгодни, като лихвените проценти са на нива средно от 7%.

Той препоръчва също на инвеститорите да използват професионалните услугите на юрист, запознат с проблемите на материята, колкото е възможно по-рано в инвестиционния процес.

Според съобщението търсенето от страна на британски инвеститори на възможности на нови пазари непрекъснато се увеличава, докато преди години то се ограничаваше до Франция и Испания.

Въпреки това инвестицията на чуждестранни пазари може да е свързана с някои затруднения, произтичащи от спецификата на юридическата система, дори и от нивото на владеене на английски език от страна на наетия адвокат, което може да е решаващо, за да бъдат избегнати недоразумения.

Препоръчват се услугите на голяма и установена на пазара компания, за която е по-малко вероятно да е правила неоправдани икономии по време на процеса на строителството.

„Всеки бум на пазара на имоти се характеризира с голям брой нови и „възродени“ компании и лица, които предлагат различни оферти“, коментират от британската Федерация на предприемачите, агентите и консултантите на международни имоти (Fopdac). „Много от тях нямат нужните опит и етичен подход.“ От асоциацията препоръчват също да се ползват услугите на валутен брокер при покупката. „В девет от 10 случаи той ще ви предложи по-добър курс в сравнение с банката“.

Популярността на пазара в Турция сред британските инвеститори също става все по-голяма благодарение на това, че те са запознати с живописните плажове, които страната предлага, както и на ефективната кампания на правителството да рекламира страната като туристическа дестинация.

„В Турция наскоро беше позволено на чужденци да закупят имот заедно със земята към него. Беше въведен и данъчен режим, който позволява на собственика да се възползва от 100% данъчно облекчение, ако задържи имота в продължение на четири години. В скоро време се очакват и възможности за ползване на ипотечни кредити от страна на чужди граждани.“, казва Джъстин Мед от Fopdac.

Цените на имотите в най-популярните райони по крайбрежията, разположени в близост до летище, са се увеличили с 25 на сто през 2005 г. Според Мед такива имоти предлагат доходност до 7 на сто, в сравнение с 3 на сто в Испания.

Цените на имотите се обявяват в турски или британски лири, долари или евро, както ще бъдат обявени и ипотеките, когато се появят на пазара. Инвеститорите обаче няма да могат да получат повече от 50 на сто от цената на имота

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *