8 изумителни числа от света на патентите

Ако развиваш своя бизнес в България, вероятно не знаеш кой знае какво запатентите. Може би понякога ти прави впечатление, когато прочетеш за поредния рунд на безкрайната патента война между Apple и Samsung на пазара на смартфоните в САЩ и Европа, но едва ли имаш представа за това колко мащабна всъщност е индустрията с патентованите изобретения.

326 033

Толкова са патентите, издадени в САЩ само за 2014 г. Това прави близо 900 патента на ден и един патент на по-малко от две минути. За сравнение в България за цялата 2013 г. са подадени общи 670 за патенти и полезни модели.

2 570 000

Толкова пък са подадените заявки за патент през 2013 г. по данни на Световната организация за интелектуална собственост. На фона на това количество броя на патентите в САЩ направо бледнее.

53

За 2013 г. България се нарежда на 53-то място в света по подадени заявки за патент. Може да се изненадаш, но лидерът в световен мащаб не е САЩ, а Китай и то с много. Над 800 хиляди са заявките подадени в Китай за издаване на патент, докато в САЩ за близо 500 хиляди. Европейското патентно ведомство се нарежда на пето място като освен САЩ и Китай преди него са също Япония и Корея.

6 788

Толкова патента са дадени само на IBM, които са лидерите в САЩ. Втори са Samsung с 4 652, Apple имат “скромните” 1775. Google са по средата с 2566. Технологичните гиганти, разбира се, заемат всички водещи места в класацията най-много патенти през годината като това до голяма степен се дължи и на възможността в САЩ да бъдат патентовани и софтуерни технологии, на което в Европа все още се гледа противоречиво.

400

Толкова долара е минимумът, който твоят бизнес ще заплати като първоначални такси в САЩ, ако искаш да защитиш изобретението си с патент. При успех ще трябва да заплатиш нови 240 долара. За сравнение в България цялата процедура струва 520 лв. в държавни такси.

20

Точно толкова години е срокът назащита, която дава патентът. Той започва да тече в момента, в който подадеш своята заявка за издаване на патент. При уважаване на заявката защитата, която патентът осигурява, се прилага със задна дата именно от тогава. Поддържането на действието на патента обаче не е евтино.

3150

Това е сумата, която трябва да си подготвиш, ако искаш да поддържаш своя патент “жив” за максималния срок от 20 години. Интересното е, че ако искаш това да се случи в България, то трябва да предвидиш доста по сериозна инвестиция, а именно 12 450 лв.

60,3

Толкова са процентите от патентите, които се заявяват от лица с високи доходи. Три от всеки пет заявки за патент се подават от именно такива завители. Това може да излгежда несправедливо, но тенденцията всъщност е положителна, имайки предвид факта, че 10 години по-рано този процент е бил 85,7.

Твоето място в света на патентите

На фона на тези главозамайващи данни мястото на твоя бизнес в големия свят на патентите може да изглежда незначително, но това не е така. Защитата на интелектуалната собственост на бизнеса е важна и това осъзнават все повече по-малки компании в световен мащаб. Вярно е, че процедурата е сложна и изисква не малка инвестиция, но понякога тя е задължителна, а винаги е голям бонус за всеки бизнес. По неофициални данни средната цена за продажба на патент в САЩ е близо 500 000 долара, a възнаграждението, което се заплаща залицензия на патентдостига до 15 % от приходите, генерирани чрез него.

Разбира се твоята фирма може и да не постигне тези резултати. Дори и това да е така, съществува още един вариант, а именно да продадеш патента си на компания, която по занятие прави именно това – изкупува патенти. Това са много противоречиви фирми, които трупат патентни с целта в един бъдещ момент да могат да направят голям удар с някой от тях като на свой ред го продадат на друга компания, на която той е нужен.

При всяко положение, ако решиш да направиш стъпката и да започнеш процедура по патентоване, то тя почти със сигурност ще доведе до възвръщане на инвестицията ти. В най-лошият случай ще имаш най-добрата възможна защита на своите технологии и изключително силна позиции при преговори с партньори и клиенти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *