86 хил. са българите във Великобритания и изкарват средно по 8.33 паунда на час

„Това е последният от шест доклада, който публикуваме заради увеличаващото се търсене на данни относно хората, които потенциално могат да бъдат засегнати от решението на Великобритания да напусне Европейския съюз.“

С това послание започва публикуваното в четвъртък проучване на британския Национален статистически офис (ONS) за миграционните тенденции между Великобритания и ЕС-2. ЕС-2 е начинът, по който британците наричат България и Румъния заради по-късното влизане спрямо останалите източноевропейски държави, присъединили се през 2004 г.

Данните не само дават най-подробната картина за приблизителния брой на българите и румънците на Острова досега, но и предоставят прелюбопитна информация за нивата на безработица сред имигрантите, секторите, в които сънародниците ни са заети, и дупките в британския пазар на труда, които запълват. Водещите заключения са няколко:

– Българите и румънците на Острова са около 413 хил. души през 2016 г., като 79%, или 326 270 от тях, са румънски граждани, а 21%, или 86 730 души, са с български паспорт. В работоспособна възраст са 81% от тях, или 335 хил. от тях. Британците в България и Румъния пък са 6290, от които 71% са в трудоспособна възраст, а 1790 души са в пенсионна възраст.

– Те работят масово в земеделието, транспортния сектор, хотелиерството и ресторантьорството, а сравнение с пропорцията британски заети в същите сектори показва колко важни са сънародниците ни (виж графиката). Но британските българи не са само земеделци. Освен това обаче данните показват значителен брой заети в сектори с висока добавена стойност, включително банковия и финансовия, където работят над 30 хил. българи и румънци.

– Българите и румънците са над два пъти по-икономически активни от британците, а безработицата сред тях е на сравнително еднакви нива със средните – 4% за гражданите на двете страни (през 2016 г.) при 4.3% за британците към август 2017 г. Само 2% от българите са безработни при 5% безработни румънци. Само 8% от българите и 13% от румънците са икономически неактивни (хора между 16 и 64 г., които не са в обучение, образование и заетост) при 21% средно ниво за британците.

– Според британската статистика допълнителни 5% от българите и румънците в активна възраст (18 – 64 г.) се считат за икономически неактивни, защото са в процес на обучение, което прави около 4 хил. българи и 15 хил. румънци, повечето от които вероятно са в британските университети.

– Българите и румънците работят повече от средното ниво за Великобритания, но изкарват по-малко от средното, вероятно заради нискоквалифицирания труд. Според статистиката 61% от гражданите на ЕС-2 работят повече от 40 часа на седмица, докато само 32% от британците правят същото. За сметка на това средно британците изкарват 11.30 паунда на час, а българите и румънците – 8.33 паунда, но това най-вероятно се обяснява с факта, че масово нашите сънародници работят в сектори с по-ниско заплащане и добавена стойност.

– Много повече румънци, отколкото българи пътуват в посока Великобритания, дали за да работят или за туризъм, но британците, които пътуват насам, предпочитат много по-често България от двете страни. Британските пенсионери избират в пъти по-често България като дестинация за прекарване на старините, а два пъти повече британски туристи избират да дойдат у нас, отколкото в Румъния (вероятно заради Слънчев бряг).

 

 

 

 

financebg.com

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *