До 2050 година основната енергия в ЕС ще е от възобновяеми източници
През 2050 година основният източник на енрегия в ЕС ще бъдат възобновяемите източници, сочат прогнозите на Европейската комисия, цитирани от Райнер Ралвс от Европейската федерация на възобновяемите източници. За електричеството прогнозите са, че 86% от потребяваната енергия ще бъде от възобновяеми източници, а за цялата икономика процентът ще бъде между 54 и 75, в зависимост от целите.
„Тези цифри дори могат да бъдат задминати, но само ако политическата рамка е добра и цените са поносими за потребителите“, категоричен беше експертът. Той представи виждането на своята организация за бъдещето на ВЕИ-сектора в Европа по време на изложение за енергийна ефективност в столичния Интер експо център.
През 2013 година секторът на възобновяемите ресурси вече навлиза в период на зрялост. Около 1/4 от потребяваната енергия е от възобновяеми източници. В сектора работят 1,2 млн. души, а генерираните приходи са 130 млрд. евро. При изпълнение на целите до 2020 година работните места ще бъдат 2,7 млн., а до 2030 година – 4,4 млн.
Но не само финансовите позитиви и създадените работни места са важни. Възобновяемите ресурси – вятър, слънце и вода, разбира се, са различни спрямо географското положение на страната, но присъстват. Те могат да гарантират енергийната независимост на страните.
„Много държави, включително и вашата, разчитат на вноса на петрол и природен газ, а техните цени зависят от политическите кризи и други фактори“, коментира Ралвс. Той посочи статистика, че ЕС като цяло е внесъл изкопаеми горива на стойност 388 млрд. евро през 2011 година. През 2012 година стойността на този внос е вече 546 млрд. евро. В същото време търговският дефицит на общността е 150 млрд. евро.
„Ако възобновяемите източници заместят твърдите горива, могат да бъдат спестени 350 млрд. евро“, изчисли той.