520 млн. евро е търговският стокообмен между България и Македония

Търговският стокообмен между България и Македония е 520 милиона евро. Той е незадоволителен, признаха вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева и вицепремиерът и министър на финансите на Македония Зоран Ставрески. Те откриха Македоно-българските бизнес дни в Щип и Кочани, Македония. Даниела Бобева е начело на българската делегация от представители на държавните институции, бизнеса и местните власти.
Търговският стокообмен между двете страни трябва да се увеличи, смятат Ставрески и Бобева, която припомни, че за миналата година български компании са инвестирали в Македония 61 млн. евро и призова за увеличаване на инвестициите в двете страни.
Основната цел на бизнес форума в Македония е да се обсъдят възможностите за интегриране и допълване на двете икономики за разширяване на достъпа до трети пазари. „Виждаме потенциал в развитието на индустрията на двете страни, както и в съвместното излизане на трети пазари с повече стоки с висока добавена стойност“, посочи Даниела Бобева.
По нейна инициатива на Македоно-българските бизнес дни е поканен представител на Българска банка за развитие, за да може съвместно с македонската банка (МБПР) да бъдат обсъдени проекти за насърчаване на експортно ориентирани фирми и за трансгранично сътрудничество.
Бобева и Ставрески изразиха воля за ускоряване на изграждането на пътната инфраструктура между двете страни и разкриването на нови ГКПП. „Нашият фокус ще бъде върху подобряването на цялата пътна инфраструктура, която свързва Македония с България, както по отношение на пътищата, така по отношение на жп линиите“, посочи Ставрески.
Първият проект, който ще бъде реализиран и вече е в ход, е изграждането на жп линията от Куманово до българската граница. Македонският вицепремиер подчерта, че се разчита много на развитието на пристанището във Варна, тъй като това би било от полза за увеличаване на конкурентоспособността на македонската икономика. Обсъдена бе и необходимостта от разкриване на редовна авиолиния София-Скопие.
Общо бе становището, че икономиките на двете съседни държави биха спечелили от предлагането на съвместен продукт за туристи от Европа и Азия, които проявяват интерес към посещения на исторически забележителности и туристически атракции в повече от една държава.
Сред участниците в събитието бяха и председателят на Стопанската камара на Македония Бранко Азески, двамата посланици – на България в Македония Иван Петков и македонският у нас Благой Ханджийски, дипломати, представители на местните власти на Петрич, Кюстендил, Благоевград и други.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *